صادرات یک میلیون ۹۰۰ هزار تن کالا از بنادر شرق هرمزگان/ صادرات کالاهای نفتی ۱۶۲ درصد رشد یافت
صادرات یک میلیون ۹۰۰ هزار تن کالا از بنادر شرق هرمزگان/ صادرات کالاهای نفتی ۱۶۲ درصد رشد یافت
گروه استان‌ها-مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان از صادرات بیش از ۲۶۲ هزار تن کالای نفتی از طریق این بنادر در هشت ماهه سال جاری و رشد ۱۶۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

به گزارش نبض‌انرژی،از بندرعباس، هرمزگان استانی با ظرفیت فراوان در حوزه تجارت و اقتصاد است که توانسته نقش موثر خود در به حرکت آمدن چرخ‌های اقتصادی کشور را به خوبی نشان دهد.

این استان از ظرفیت و موقعیت خاص و استراتژیک خود به خوبی بهره برده و با احداث بنادر و مناطق ویژه اقتصادی و استقرار بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نقشی کلیدی در توسعه همه جانبه کشور ایفا می‌کند.

هم اکنون بخش قابل توجهی از صادرات و واردات کالای اساسی و غیراساسی مورد نیاز کشور از طریق بنادر این استان وارد شده و به اقصا نقاط کشور ارسال می‌شود.
یکی از بنادر مهم و اثرگذار که رفته رفته می‌تواند بندر شهید باهنر بندرعباس است که با اجرای طرح‌های توسعه توانسته نقش خود را در ترانزیت کالا به خوبی نشان دهد، بنادر شرق هرمزگان نیز با اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای توانسته‌اند میزان اثربخشی و تخلیه و بارگیری کالا را برعهده بگیرند.

بنادر شرق هرمزگان جز بنادر چند منظوره با کاربرد تجاری و مسافری، توان صادراتی انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی با کشتی‌های اقیانوس پیما، لندینگ کرافت و موتور لنج‌های سنتی را دارا هستند.

در همین زمینه حمیدرضا محمد حسینی تختی مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت این بنادر در هشت ماه اخیر در جمع خبرنگاران اظهار داشت:بندر شهید باهنر به خوبی توانسته در ماه‌های اخیر شاخص‌های عملیات تخلیه و بارگیری خود را بهبود ببخشد.

وی افزود: در هشت ماهه سال جاری این بندر نسبت به مدت مشابه سال قبل در حوزه صادرات کالای نفتی و غیرنفتی شاهد رشد چشمگیری بوده که حاصل اجرای طرح‌های موفقیت آمیز توسعه‌ای بوده است.

‌مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان با تاکید بر اینکه صادرات کالای نفتی با رشد 162 درصد رشد داشته گفت: در این مدت حدود 262 هزار و 447 تن کالا شامل مشتقات نفتی و مقصد آن کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.

وی تصریح با اشاره به رشد 36 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر شرق هرمزگان کرد: در هشت ماهه سال جاری یک میلیون و 900 هزار تن کالای نفتی و غیر نفتی در این بنادر تخلیه و بارگیری شده است.

محمدحسینی گفت: محصولات صادراتی شامل کالای غیر نفتی از جمله محصولات کشاورزی، ماشین آلات راه و ساختمان و کالای فله بوده که حجم آن به یک میلیون تن می‌رسد و رشدی 20 درصدی نسبت به سال گذشته ثبت شده است.