نیروگاه ها نباید از مازوت و گازوئیل پرگوگرد استفاده کنند
نیروگاه ها نباید از مازوت و گازوئیل پرگوگرد استفاده کنند
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: آلودگی هوای شهر تهران یک ابر چالش زیست‌محیطی و حل این مشکل نیازمند کار بین‌بخشی است و فقط محیط زیست در این زمینه مسئولیت ندارد.

علی روشنی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران افزود: بیش از ۲۰ دستگاه براساس قانون هوای پاک وظایفی بر عهده دارند و همه دستگاه‌های مکلف باید در جهت انجام وظایفشان تلاش کنند؛ البته ایجاد هماهنگی بین همه دستگاه‌ها در سطح ملی باید اتفاق بیفتد تا این ابر چالش زیست محیطی حل شود. در واقع هرچه قدر هماهنگی بیشتر باشد، احتمال کاهش آلودگی هوا افزایش می‌یابد.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا یک شبه حل نمی‌شود، اظهارکرد: برخی از راه‌ حل‌های کاهش آلودگی هوا در بلندمدت به حل این مشکل کمک می‌کند مانند ارتقای کیفیت سوخت و بهره‌گیری از خودروی‌های هیبریدی.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در پاسخ به این پرسش که کدام دستگاه تاکنون در استان تهران در زمینه اجرای قانون هوای پاک همکاری لازم را نکرده‌ است، گفت: نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر قطعی کرد. در کل از همه دستگاه‌های متولی می خواهیم که پای کار بیایند.

وی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: از واحدهایی مانند نیروگاه‌های حرارتی خواستیم که مصرف سوخت مازوت را متوقف کنند. این واحدها در حال حاضر از گاز طبیعی استفاده می‌کند.

روشنی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه یکی ازوظایف محیط زیست گشت و پایش است، گفت: ما حدود  ۱۴ تا ۱۵ اکیپ گشت‌زنی داریم که شبانه‌روز از تمام واحدهای صنعتی بازدید می‌کنند. از اول آبان تعداد پایش‌های زیست‌محیطی را افزایش و طی این مدت بسیاری از واحدهای آلاینده را کنترل کرده‌ و به آن‌ها اخطار داده‌ایم.