۴۰ درصد ظرفیت سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت خالی است
۴۰ درصد ظرفیت سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت خالی است
رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد ظرفیت ساخت داخل صنعت نفت در شرکت‌های فعال در این بخش خالی است و در صورتی که این روند ادامه یابد، شرکت‌های فعال در این زمینه با مشکلاتی بیش از پیش مواجه می شوند.

 مجید محمدپور، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در نشستی خبری اظهار داشت: در مدت کوتاهی که دولت سیزدهم بر سرکار آمده پیگیری‌های مناسبی در زمینه ساخت داخل در صنعت نفت انجام شده و قول‌هایی برای بهبود شرایط داده شده؛ البته برای سنجش میزان عملکرد دولت رد این بخش هنوز زود است.

به گزارش نبض‌انرژی،وی افزود: توان تولید داخل 85 درصد از تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور وجود دارد و این مسئله را به صورت عملی در پروژه‌های مختلف به اثبات رسانده‌ایم.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: در حال حاضر 40 درصد ظرفیت ساخت داخل در شرکت‌های فعال در این بخش خالی است و در صورتی که این روند ادامه یابد، شرکت‌های فعال در این زمینه با مشکلاتی بیش از پیش مواجه می شوند.

محمدپور با بیان اینکه “با وجود کرونا و تحریم‌ها، هزینه‌های زیادی به سازندگان تجهیزات صنعت نفت تحمیل شد، با این حال ناامید نیستیم”، گفت: بسیاری از شرکت‌های تولید تجهیزات صنعت نفت در دوارن کرونا، با توجه به افزایش هزینه‌ها، تنها برای بقا تلاش کرده‌اند و بسیاری از تولیدات ما با توجه به نوسانات ارزی و سهم 60 تا 65 درصدی مواد اولیه در قیمت تمام شده محصولات و با توجه به واردات بیش از 80 درصد مواد اولیه از خارج از کشور، با زیان فروخته شده است.

وی افزود: ساخت 10 گروه کالایی در نفت که در دولت قبل پیگیری می‌شد، در دولت جاری نیز با قوت ادامه دارد و حتی قرار شده 10 گروه کالایی اولویت دار دوم نیز تعریف شود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اظهار داشت: نداشتن استاندارد API جلوی صادرات را گرفته و قرار بود انجمن نفت ایران گواهینامه کیفیت را صادر کند، اما این اتفاق نیفتاد؛ در حال حاضر کمتر از یک درصد ظرفیت ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت به صادرات اختصاص دارد در حالی که ونزوئلا، ترکمنستان، قطر، عراق و سوریه به عنوان بازارهای صادراتی مد نظر است.

وی با اشاره به سند برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین، گفت: باید آمادگی‌هایی در بخش صنعت ایجاد شود، در بسیاری از تجهیزات ما توانسته‌ایم تجهیزات مشابه چینی را از نظر قیمتی شکست دهیم و می‌توانیم در این توافق‌نامه دست بالا را داشته باشیم.

محمدپور خاطرنشان کرد: در بسیاری از کالاها و تجهیزات، قیمت تولید محصولات با کیفیت ایرانی، از نمونه چینی کمتر است و حتی در زمینه کاتالیست‌ها، وقتی در یک کاتالیست به خودکفایی در تولید رسیدیم، طرف چینی، محصول خود را با 30 درصد کاهش عرضه کرده و این نشان می دهد که چقدر از سوی کارفرماها برای خرید کالا، ارز از کشور خارج می شود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با انتقاد از تنوع قراردادها و درج درخواست‌هایی یک‌جانبه‌گرایانه در برخی قراردادها از سوی کارفرماهای دولتی و خصوصی گفت: موضوع قراردادهای تیپ، مدت‌هاست که از سوی انجمن درحال پیگیری است و موضوع بسیار مهمی است که در دولت جدید هم با مسئولان مطرح کرده‌ایم.