بهره برداری از نخستین سیستم تحریک گر نیروگاهی توان بالای کلاس f کشور
بهره برداری از نخستین سیستم تحریک گر نیروگاهی توان بالای کلاس f کشور
سیستم تحریک گر نیروگاهی توان بالای کلاس f صبح امروز با حضور وزیر نیرو در گروه مپنا به بهره برداری رسید.

سیستم تحریک توان بالای MAPEX کلاس F، برای ژنراتور‌های با توان ۴۷۰ مگاولت آمپر در شرکت مکو ساخته شد.
این سیستم برای نخستین بار در کشور در شرکت مپنا و توسط متخصصان ایرانی با تکیه بر دانش بومی، داخلی سازی شده است.

به گزارش نبض‌انرژی،تاکنون این سیستم‌ها از شرکت‌های اروپایی مانند زیمنس آلمان و آ. ب. ب سوییس تامین می شد که به دلیل تحریم‌های ظالمانه امکان خرید از بین رفت و تصمیم بر بومی سازی این سیستم‌ها به دست متخصصان داخلی گرفته شد و کشور در تامین این تجهیز استراتژیک به خودکفایی رسید.
سیستم تحریک استاتیک توان بالای مپنا با نام تجاری MAPEX-F مختص ژنراتور‌ها در مقیاس بزرگ در شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) طراحی و ساخته شده است. این سیستم شامل دو کانال AVR و چهار پل یک سوساز تایریستوی با جریان نامی ۴۰۰۰ آمپری است.
قابلیت افزونگی در بخش کنترل به منظور بالا بردن ضریب اطمینان سیستم در صورت بروز خطا می‌باشد. این قابلیت با حفظ روند نرمال کاری سیستم و بدون تغییر در ولتاژ پایانه‌های ژنراتور، سریعاً و بدون وقفه می‌تواند یکی از کانال‌ها را جایگزین کانال معیوب نماید.
طراحی و ساخت برد‌های کنترلی، پل‌های یک سوساز، مدارات حفاظتی اسنابر و کروبار کاملاً بومی بوده و در بخش نرم افزاری و توابع کنترلری تحریک گر نیز براساس محدودیت‌های فیزیکی ژنراتور و نیاز مشتری، توابع کنترلی و لیمیتر‌های بسیاری نظیر لیمیتر‌های فوق تحریک و زیرتحریک، به همراه محدود کننده جریان استاتور، محدوده ولتاژ بر فرکانس، پایدارساز سیستم قدرت PSS، کنترلر توان راکتیو مطابق استاندارد IEEE۴۲۱.۵ پیاده سازی شده است.
از قابلیت‌های دیگر این سیستم امکان انتخاب دلخواه کانال کاری توسط اپراتور در هر لحظه از زمان و هر شرایط کاری (مد کاری ولتاژ، مدکاری توان راکتیو و مد کاری جریان تحریک) است که مجددا سیستم بدون هیچ گونه مشکلی به عملکرد کاری خود ادامه می‌دهد.

 

صداوسیما