شرکت ملی نفت ایران به دنبال موقعیت‌های برد-برد در بخش سرمایه‌گذاری است
شرکت ملی نفت ایران به دنبال موقعیت‌های برد-برد در بخش سرمایه‌گذاری است
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر ضرورت تسهیل زمینه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گفت: وقتی می‌گوییم باید قرارداد‌ها را بهبود ببخشیم و قدرت چانه‌زنی و جذابیت طرح‌ها را افزایش دهیم لزوماً به معنای تغییر ماهیتی در روش‌های گذشته نیست، بلکه به دنبال بهبود و ایجاد موقعیت‌های برد-برد در بخش سرمایه‌گذاری هستیم.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از شانا، محسن خجسته مهر در نشست تکریم و معارفه مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار این شرکت، گفت: از تلاش‌های خانم منصوریان در مدت تصدی این سمت قدردانی می‌کنم و در مورد آقای کرد زنگنه هم باید اشاره‌کنم ایشان فردی آشنا به صنعت نفت، مسائل مالی و اقتصادی هستند که ارتباطات خوبی نیز در بخش‌های مرتبط مانند بانک مرکزی دارند.

وی افزود: از آقای کرد زنگنه می‌خواهم تا بدنه کارشناسی و دپارتمان سرمایه‌گذاری را در آن مدیریت تقویت کند.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه فعالیت‌های نفت هم سرمایه‌بر است و هم درآمدزا که درآمدزا بودن فعالیت‌ها به‌شدت به سرمایه‌گذاری وابسته است، تصریح کرد: در طی دو دهه گذشته شرایط داخلی و محدودیت‌های بین‌المللی باعث شد تا از مسئله سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی تا حدی غافل شویم و تا حدودی نیز در کشور دیر به این مسئله مهم پرداخته شد.

خجسته مهر ادامه داد: با مطرح‌شدن بحث اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری برخی بنگاه‌ها و برون‌سپاری فعالیت‌ها، رویه بخش سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی کمی تغییر کرد و در این مسیر متأسفانه برخی واگذاری‌ها ذیل اصل ۴۴ به‌صورت ناقص اجرا شد که مستقیماً مانعی برای سرمایه‌گذاری بعدی بود.

وی تصریح کرد: در ادامه به‌تدریج کشور وارد شرایط پیشرفته‌تری شد و به سمت تأمین منابع مالی با شیوه‌ها و اسامی مختلف مانند فاینانس، انتشار اوراق، قرارداد‌های بیع متقابل و… حرکت کردیم که هدف این سرمایه‌گذاری‌ها، بهبود کسب‌وکار بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بابیان اینکه دلایل عدم توفیق درزمینه تأمین منابع مالی و سرمایه‌گذاری را نباید تنها به مسائل داخلی ربط داد بلکه زمینه‌های بین‌المللی نیز در این بخش اثرات منفی گذاشته بود، افزود: طرح‌های نفتی عمدتاً جذاب و سودآور هستند و حتی مواقعی که قیمت نفت کاهش می‌یابد نیز در بخش بالادستی و به‌ویژه در برخی میدان‌ها و طرح‌ها برای سرمایه‌گذاران جذابیت‌هایی وجود دارد.

خجسته مهر بابیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در شرایط فعلی باید رویکرد‌های متنوعی را مدنظر قرار دهد، گفت: نفت در چند سال آینده مأموریت‌های مهمی پیش رو دارد و در این زمینه لازم است مدیریت امور سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار با دیگر بخش‌ها ازجمله مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی، معاونت توسعه و مهندسی، امور مالی و امور بین‌الملل همراه و در مسیر هم‌افزایی حرکت کند.

حداکثر سازی درآمد‌های داخلی نفت

معاون وزیر نفت بابیان اینکه زمانی که نمی‌توانیم از ظرفیت‌های بین‌المللی به‌طور کامل استفاده کنیم باید درآمد‌های داخلی خود را به حداکثر برسانیم، گفت: این درست نیست که شرکت ملی نفت برای دیگران درآمدزایی کند، اما عایدی برای خودش نداشته باشد؛ خوشبختانه در مدت اخیر نیز در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران تصمیمات خوبی گرفته‌شده است که به تکمیل شدن زنجیره ارزش کمک می‌کند.

وی افزود: از منابع داخلی برای توسعه طرح‌ها استفاده می‌شود که این‌یک نوع استقراض است و شرکت باید بتواند سهم خود از محل فروش نفت خام و میعانات گازی را افزایش دهد.

ترسیم زنجیره طرح‌های بالادستی

خجسته مهر با اشاره به اینکه برخی طرح‌ها کامل اجرانشده است و زنجیره طرح‌های بالادستی باید ترسیم تا هدف سرمایه‌گذاری که بالا بردن درآمد است محقق شود، گفت: باید نقدینگی را احراز کرد؛ یکی از مشکلات این است که شرکت ملی نفت درآمد دارد، اما نقدینگی ندارد.

معاون وزیر نفت بابیان اینکه اقتصاد نفت باید مردمی باشد، گفت: ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بین مردم نیز وجود دارد و علاوه بر اینکه سبد سرمایه‌گذاری خارجی محفوظ است باید از ظرفیت‌های مردمی نیز استفاده کرد.

وی افزود: وقتی می‌گوییم باید قرارداد‌ها را بهبود و قدرت چانه‌زنی و جذابیت طرح‌ها را افزایش دهیم لزوماً به معنای تغییر ماهیتی در روش‌های گذشته نیست، بلکه به دنبال بهبود و به‌اصطلاح امروزی‌ها ایجاد موقعیت‌های برد-برد هستیم.

صدور خدمات فنی و مهندسی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی را باید ارتقا و در این زمینه اقدام‌های جدی را در دستور کار قرار دهیم.

خجسته مهر بابیان اینکه باید زمینه سرمایه‌گذاری بخش پایین‌دست در بالادست را فراهم کنیم، گفت: وقتی نفت، خوراک آن بخش را تأمین می‌کند بخش پایین‌دست نیز می‌تواند در بخش توسعه که جذابیت‌های مناسبی هم دارد حضور یابد.

تقویت ساختار و استفاده از نیرو‌های توانمند

وی افزود: برای اینکه کار‌های مهم را به سرانجام برسانیم نیاز به قالب و ساختار مناسب داریم و از آن مهم‌تر، فردی است که قرار است در آن ساختار کار کند که باید به دنبال افراد کارآمد و دارای دیدگاه‌های متعالی باشیم.

خجسته مهر ادامه داد: شاخص‌های مدیریت ریسک در شرکت ملی نفت باید تدوین و ریسک‌های شرکت باید شناسایی و محاسبه شود تا در اقدام‌های آتی ریسک زیادی متوجه شرکت نفت نباشد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست فریدون کرد زنگنه، مدیر جدید سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خودپرداخت.