۹۰ درصد مصرف گاز طبیعی کردستان مربوط به بخش خانگی است
۹۰ درصد مصرف گاز طبیعی کردستان مربوط به بخش خانگی است
مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان گفت: در حال حاضر و به دلیل محدودیت در تامین گاز طبیعی نیروگاه سنندج، ۹۰ درصد مصرف این سوخت مربوط به بخش‌های خانگی و تجاری استان است.

هوشنگ اولی‌زاده روز پنجشنبه اظهار داشت: هم اکنون به طور متوسط روزانه ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی در کردستان مصرف می‌شود که سهم نیروگاه سنندج از این رقم، فقط ۴۰۰ هزار مترمکعب است.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با بیان اینکه نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج در روزهای عادی سال، بین سه تا سه و نیم میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌کند، اضافه کرد: به دلیل افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی، به ناچار سوخت مورد نیاز نیروگاه سنندج از نفتگاز تامین می‌شود.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان بر لزوم تغییر فرهنگ مصرف انرژی توسط مشترکان به ویژه در بخش خانگی تاکید کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۲ میلیارد و ۵۶۰ میلیون مترمکعب گاز در استان مصرف شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود هفت درصد رشد دارد.

اولی‌زاده با بیان اینکه ۷۰ درصد سبد انرژی خانوارها از گاز تامین می‌شود، یادآور شد: اگرچه کشورمان دارای منابع بزرگ گازی است اما استخراج آن برای استفاده در بخش‌های مختلف به صورت سوخت، زمان‌بر و هزینه‌بردار است، بنابراین مردم باید آن را بهینه مصرف کنند.

وی به ابلاغ دستورالعمل معاون اول رییس جمهور مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز ادارات اشاره کرد و گفت: در صورتیکه ادارات استان این دستورالعمل را رعایت نکنند، اقدام به قطع گاز آنان خواهیم کرد، همچنانکه در این راستا گاز ۷۰ اداره قطع شده است.

۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۳ درصد جمعیت روستایی در کردستان از گاز طبیعی بهره‌مند بوده و در حال حاضر ۵۵۵ هزار مشترک در بخش‌های مختلف خانگی، عمومی، تجاری، اداری و صنعتی از خدمات شرکت گاز برخوردار هستند.