قیمت جهانی نفت امروز ۱۹ آبان ۱۴۰۰
قیمت جهانی نفت امروز ۱۹ آبان ۱۴۰۰
قیمت نفت برنت دریای شمال که دیروز ۱.۶ درصد افزایش یافته بود، امروز با ۳۶ سنت معادل ۰.۴ درصد رشد به ۸۵ دلار و ۱۴ سنت رسید.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از رویترز، پس از آنکه آمارهای غیررسمی نشان داد که حجم ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته افت غیرمنتظره ای را شاهد بوده و در حالی که با مهار نسبی ویروس کرونا تقاضا برای سفر رو به افزایش است، قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد افزایش بود و روند رو به رشد جلسه قبل را تداوم بخشید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا امروز با ۲۳ سنت معادل ۰.۳ درصد رشد به ۸۴ دلار و ۳۸ سنت رسید. روز سه شنبه هم قیمت نفت خام آمریکا ۲.۷ درصد افزایش یافته بود. قیمت نفت برنت دریای شمال هم که دیروز ۱.۶ درصد افزایش یافته بود، امروز با ۳۶ سنت معادل ۰.۴ درصد رشد دیگر به ۸۵ دلار و ۱۴ سنت رسید.

کاهش حجم ذخایر جهانی نفت سبب شده تا طی چند ماه گذشته قیمت نفت افزایشی شود و آمارهای انستیتوی نفت آمریکا نیز این بار دیگر تداوم این وضعیت را تایید می کند.

بر اساس آمارهای این انستیتو، در هفته منتهی به ۵ نوامبر حجم ذخایر نفت خام آمریکا با ۲.۵ میلیون بشکه کاهش مواجه بود، در حالی که تحلیلگران رشد ۲.۱ میلیون بشکه ای را برآورد کرده بودند.

بازار منتظر آمارهای رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکاست تا ببیند آیا آمارهای مذکور تایید خواهد شد یا نه.

عامل دیگری که موجب تقویت تحلیل ها در مورد شکننده بودن وضعیت عرضه شده اظهار نظر دیروز راسل هاردی مدیرعامل گروه ویتول بوده که گفته تقاضا برای نفت به سطح قبل از بحران کرونا باز گشته و ممکن است در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ میزان تقاضا از سطح سال ۲۰۱۹ فراتر برود. وی افزود: «احتمال افزایش قیمت نفت به بشکه ای ۱۰۰ دلار دور از ذهن نیست.»

در همین حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا در چشم انداز کوتاه مدت خود پیش بینی کرده که قیمت بنزین در طی چند ماه آینده کاهش خواهد یافت.