پایان پیگرانی هوشمند ۱۰ خط لوله دریایی پارس جنوبی
پایان پیگرانی هوشمند ۱۰ خط لوله دریایی پارس جنوبی
جانشین بازرسی و حفاظت فنی معاونت عملیات و پشتیبانی شرکت نفت و گاز پارس از پایان پیگرانی هوشمند ۱۰ سکوی دریایی پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، حمیدرضا غفاری با اشاره به اهمیت اجرای دوره‌ای پیگرانی هوشمند در خطوط لوله دریایی پارس جنوبی گفت: در راستای مدیریت یکپارچه، تولید ایمن و پایدار خطوط لوله دریایی میدان گازی پارس جنوبی و به منظور ارزیابی وضعیت سلامت خطوط و انتقال مداوم سیال گاز و میعانات گازی از سکو به پالایشگاه، عملیات پیگرانی هوشمند ۱۰ خط لوله دریایی پارس جنوبی پایان یافت.

وی درباره مزیت‌های پیگرانی هوشمند خطوط لوله گفت: این روش بازرسی قابلیت شناسایی عیب‌های سطوح داخلی و خارجی دیواره خطوط لوله اعم از انواع مختلف شامل خوردگی، ترک و همچنین عیب‌های مکانیکی در کل طول مسیر پیمایش را دارد.

غفاری با اشاره به شرایط ویژه حاکم بر پروژه پیگرانی هوشمند خطوط لوله دریایی پارس جنوبی افزود: با توجه به فشردگی برنامه زمانبندی، بازه زمانی تعمیرات اساسی پالايشگاه‌ها و نیاز انجام به موقع امور پشتیبانی هوایی و دریایی در هرگونه شرایط جوی به منظور انجام به موقع عملیات پیگرانی هوشمند و همچنین وجود محدودیت زمانی تلاقی با فصول سرد سال و موانع مرتبط با اخذ مجوزهای لازم، پیگرانی هوشمند مجموعاً تعداد ۱۰ خط لوله دریایی انجام شد.

وی به عمليات راستي‌آزمايي و ارزیابی داده‌های پیگرانی هوشمند اشاره کرد و گفت: این عملیات شامل انجام حفاری بر روی خطوط در قسمت خشکی به‌طول تقریبی ۲۰۰ متر، پوشش‌برداری و متعاقب آن بررسی و اندازه‌گیری تعدادی نقاط معیوب مطابق گزارش‌های اخذ شده از پیمانکار به روش آلتراسونیک  بوده است.

غفاری ادامه افزود: با نهایی شدن گزارش‌های فنی برپایه عواملی از جمله ارزیابی کارآمدی  ناهنجاری‌های  گزارش شده در طول مسیر خطوط لوله، محاسبات فشار ایمن، نرخ خوردگی و همچنین میزان عمر باقی‌مانده برای هر خط براساس مکانیزم‌های تخریب خوردگی و مکانیکی مؤثر و فعال، سلامت خطوط لوله بررسی شد و اولویت‌های تعمیراتی جهت انجام تعمیرات پیشگیرانه در دستور کار قرار گرفت.

توپک ها یا پیگ ها اسم ابزاری هستند که داخل خط لوله جا داده شده اند و در طول لوله به وسیله فشار سیال حرکت می‌کنند. به این کار عملیات پیگرانی گفته می‌‌شود.

پیگ رانی در واقع با هدف نگهداری و محافظت از لوله ها صورت می‌گیرد و در زمان سرویس لوله انجام می‌شود. از دیگر اهداف توپک رانی وو یا پیگ رانی تمیز کردن مواد مختلف داخل لوله مانند واکس ها، میعانات گازی، آب، براده ها، ذرات شن و … می‌باشد.