سالی 80 میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهیم/ تولید برق هسته‌ای 10 برابر ارزان‌تر از برق تولیدی با گاز است
سالی 80 میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهیم/ تولید برق هسته‌ای 10 برابر ارزان‌تر از برق تولیدی با گاز است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سالیانه 80 میلیارد دلار یارانه انرژی به مردم داده می‌شود گفت: مصرف بالای انرژی توسط مردم منجر به هدر رفت سرمایه‌های کشور می‌شود که باید با طرح‌های مختلف مانع از آن شد.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از فارس ، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  درباره میزان یارانه‌ای که به بخش انرژی داده می‌شود خاطرنشان کرد: متأسفانه سالیانه بین 70 تا 80 میلیارد دلار انرژی با قیمت پایین‌تر به بخش‌های مختلف کشور یارانه می‌دهیم که دلیل این کار پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی نسبت به فوب خلیج فارس است که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: برق، گاز، بنزین، گازوئیل، آب و… در مجموع حوزه انرژی محسوب می‌شوند که از یارانه دولتی برخوردار هستند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: وقتی ما گاز را با مترمکعبی 5 تومان محاسبه می‌کنیم، یعنی اینکه در حال پرداخت یارانه هستیم. این در حالی است که هر کیلووات برق تولیدی با گاز 250 تومان تمام می‌شود. این در حالی است که همین مقدار انرژی تولیدشده را به مردم 150 تومان می‌دهیم؛ یعنی اینکه به برق و گاز یارانه می‌دهیم در حالی که برقی که هم اکنون با نرخ‌های بین المللی تولید می‌شود کیلوواتی 2500 تومان است. این در حالی است که برق تولیدشده توسط انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی کیلوواتی هزار تومان است.

قادری گفت: برق تولیدی توسط انرژی هسته‌ای هر کیلووات 150 تومان است.