درآمد روسیه از فروش نفت و گاز به ۱۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته است
درآمد روسیه از فروش نفت و گاز به ۱۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته است
طبق محاسبه آژانس بین‌المللی آماری "فیچ"، درآمدهای بودجه‌ دولت روسیه از طریق فروش نفت و گاز این کشور در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال گذشته افزایشی تقریباً ۷۰ برابری داشته و به ۱۲۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از خبرگزاری «تاس»، آژانس بین‌المللی آماری “فیچ” (Fitch Ratings) محاسبه کرده است که درآمدهای نفت و گازی در بودجه دولت روسیه و درآمد خارج از بودجه این کشور از طریق فروش نفت و گاز در سال 2021 در مقایسه با سطح درآمد این کشور از این طریق در سال 2020  با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت و گاز می‌تواند به میزان 70 درصد یا به عبارتی 50 میلیارد دلار رشد داشته باشد.

طبق ارزیابی “دیمیتری مارینچنکو” مدیر ارشد گروه منابع طبیعی و کالاهای خام آژانس فیچ، در سال 2021 احتمالاً 9 تریلیون روبل، معادل حدود 125 میلیارد دلار از طریق فروش نفت و گاز به بودجه روسیه افزوده شده است. به گفته وی، این مبلغ 50 میلیارد دلار بیشتر از درآمد سال 2020 از این طریق و تقریباً 40 میلیارد دلار بیشتر از میزان پیش بینی شده با توجه به پارامترهای اقتصاد کلان در ابتدای سال است.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، در اوایل سال جاری میلادی انتظار می‌رفت که قیمت متوسط نفت 45 دلار در ازای هر بشکه باشد و قیمت صادراتی گاز طبیعی هم 200 دلار در ازای هر هزار کیلومترمکعب خواهد بود. البته در این صورت هم درآمد نفت و گازی روسیه در سال 2021 بیشتر از سال قبل بوده و حدود 120 میلیارد دلار می‌شد. این در حالی‌که است که قیمت نفت و گاز در بازار جهانی به مراتب بیشتر از قیمت پیش بینی شده است.

مدیر ارشد گروه منابع طبیعی و کالاهای خام آژانس بین المللی فیچ افزود، در عین حال رشد قابل توجه درآمدهای دولت روسیه از طریق فروش نفت و گاز همچنان تا حدود زیادی به میزان استخراج و صادرات نفت و محصولات نفتی بستگی دارد که حدود 75 الی 80 درصد از رشد کلی درآمدها را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی، سهم گاز، به رغم رشد افنجارگونه قیمت آن در بازارهای جهانی، بسیار اندک بوده و حدود 20 الی 25 درصد است و این مسئله به این دلیل است که بخش اعظم صادرات گاز به قیمت نفت گره خورده و در عین حال میزان بسیار زیادی از گاز روسیه در داخل کشور مصرف می‌شود.