نیازمند قوانین شفاف در حوزه اقتصاد برق هستیم
نیازمند قوانین شفاف در حوزه اقتصاد برق هستیم
مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه گفت: محدودیت‌های مصرف برق در تابستان امسال باعث کاهش تولید و خسارت سنگین به فولاد مبارکه شد. برای رفع چالش برق باید در قوانین صنعت برق بازبینی انجام شود تا سرمایه‌گذاران برآورد درستی از بازگشت سرمایه خود داشته باشند.

سید امیر طباطبائیان اظهارکرد: مصرف انرژی در فولاد مبارکه به طور متوسط سالانه نزدیک به ۸ هزار مگاوات ساعت است اما متاسفانه به دلایل محدودیت‌هایی که در شبکه به خصوص در پیک بار شبکه وجود دارد نمی‌توانیم به صورت کامل از انرژی برخوردار شویم. وی افزود: کمبود و اختلالاتی که در شبکه تامین برق وجود دارد،

به گزارش نبض‌انرژی،خسارت‌هایی از جمله کاهش تولید را در پی داشته است. وی گفت: برآورد میزان خسارت در تابستان امسال نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده و این موارد تنها گوشه‌ای از خسارت‌های آشکاری است که بر ما وارد شده است. علاوه بر این، خسارت‌های پنهان نیز بر ما تحمیل می‌شود، خسارت‌هایی مانند افزایش مصارف ویژه انرژی، خسارت‌هایی که در ابتدا و انتهای تولید وارد می‌شود، همچنین تعمیرات اساسی و بلندمدت و بحث مصارف نسوز و از بین رفتن تعدادی تجهیزات آماده به کار. مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه گفت: بحث چالش برق در کشور موضوع مهمی است. لذا باید در بحث قوانینی که در حوزه اقتصاد برق وجود دارد، بازبینی انجام شود و تا وقتی این قوانین دست‌وپاگیر وجود دارد، روند به همین صورت خواهد ماند. طباطبائیان ادامه داد: به طور مثال وزارت صنعت، معدن وتجارت از شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه خواسته تا در زمینه تولید و سرمایه‌گذاری برق ورود کند. این امر زمانی محقق می‌شود و به ثمر می‌نشیند که قوانین برای ما شفاف باشد و بتوانیم برآورد درستی از میزان سرمایه و بازگشت سرمایه خود داشته باشیم. وی گفت: دولت و سازمان‌های مربوطه باید پیگیر موضوع سرمایه‌گذاری در تولید برق باشند. شرایط موجود به سمت و سویی هدایت می‌شود که روز به روز قوانین بی‌ثبات‌تر و سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و صنعتگران با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند. بنابراین این ضرورت وجود دارد که ابتدا زیرساخت‌های اساسی را برای تحقق سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنعت برق در نظر بگیرند.