نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره انتقال آب دریای عمان
نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره انتقال آب دریای عمان
در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان با هدف رفع کمبود آب مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان آمده است به طور کلی مورد تأیید است.

بر اساس اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درحال حاضر ،کشور با بحران آب بی‌سابقه‌ای مواجه است و استان‌های جنوبی و به خصوص استان خشک و کم‌آب سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر مناطق کشور در معرض آسیب‌های ناشی از این بحران است، لذا با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان با مشکلات عدیده ای به لحاظ تأمین آب مواجه است، شیرین‌سازی و انتقال آب با اولویت مناطق بحرانی برای اهداف آب شرب و در صورت تامین بودجه توسط بخش خصوصی برای اهداف صنعت مورد تأیید است.

طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان مورد تائید است

به گزارش نبض‌انرژی،در این گزارش تاکید شده است: آب استان سیستان و بلوچستان، درحال حاضر عمدتاً از مناطق مرزی شرقی و جنوب شرقی تأمین می‌شود و از این منظر برخی از نقاط این استان کاملا به آب ورودی از افغانستان از طریق رودخانه هیرمند وابسته است. خشکسالی‌های پی‌درپی و پدیده تغییر اقلیم، به مشکلات تأمین آب این منطقه از کشور دامن زده است. با حاکم شدن دوره‌های خشکسالی در کشور افغانستان، ورود آب از این کشور به رودخانه هیرمند در طولانی مدت با عدم قطعیت‌های فراوانی رو به رو خواهد بود.

موضوع طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان با هدف رفع کمبود آب مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان با اولویت شهرهای زاهدان و زابل، به طور کلی مورد تأیید است و توصیه می‌شود، رفع چالش‌های تأمین آب این منطقه با قید فوریت در دستورکار قرار گیرد.

این مرکز تاکید می‌کند: انتقال آب بجز برای اهداف آب شرب و در شرایط خاص صنعت، مورد تأیید نمی‌باشد زیرا به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی و همچنین اقلیم خشک منطقه، حتی تأمین آب شرب این منطقه از کشور دچار بحران جدی است و باید هرچه سریع‌تر اقدام عملی و جدی برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از بحران آب در این منطقه صورت پذیرد در حال حاضر منبع تأمین بخش عمده‌ای از آب استان مذکور، به خصوص مناطق مرزی شرقی و جنوب شرقی، عمدتاً از رودخانه هیرمند است که علاوه بر چالش‌های سیاسی برای تأمین حق‌آبه ایران، سدسازی‌های متعدد بر روی رودخانه هیرمند در کشور افغانستان و نیز شرایط خشکسالی در منطقه، مانع از تأمین آب ورودی این رودخانه شده، به طوری که تالاب‌های هامون با قطع آب هیرمند تقریباً به طور کامل خشک شده و وضعیت حیات و معیشت مردم منطقه با چالش بسیار جدی مواجه شده است.

باید بخشی از کمبود آب این مناطق را با استفاده از شیرین سازی و انتقال آب تأمین کرد

در این گزارش تاکید شده است:  با توجه به لزوم حفظ جمعیت در مناطق مرزی و ممانعت از مهاجرت مردم از این مناطق، الزام است هرچه سریعتر نسبت به تأمین پایدار آب در این منطقه چاره اندیشی و اقدام شود و همچنین با توجه به ماده 36 قانون برنامه پنج‌ساله توسعه مبنی بر لزوم استفاده از ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا برای تأمین آب شرب استان‌های جنوبی، می‌توان بخشی از کمبود آب این مناطق را با استفاده از شیرین‌سازی و انتقال آب تأمین کرد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر سهم ایران از شیرین‌سازی آب خلیج فارس در دریای عمان تنها 2 درصد است در حالی که بسیاری از مناطق جنوبی کشور با بحران جدی آب مواجه‌اند بنابراین باید تمهیدات لازم جهت گسترش فناوری‌های نوین مربوط به شیرین‌سازی آب دریا و استفاده از آن، با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی، اندیشیده شده و سریعاً به مرحله اجرا درآید.

پیگیری موضوع آب سیستان و بلوچستان در قالب طرح جامع از سوی دولت

بر اساس اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی؛ اگرچه موضوع تأمین آب مناطق شرق و جنوب شرق کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است، به دلیل ماهیت اجرایی اینگونه طرح‌ها و وجود برخی ایرادات در متن طرح حاضر، پیشنهاد می‌شود این موضوع از طرف قوه مجریه و در قالب طرح جامع متناسب با مباحث آمایشی مناطق مورد نظر پیگیری شود و مجلس شورای اسلامی نیز با نظارت دقیق و کارآمد، موجب تسریع در اجرای آن گردد و یا تمهیدات لازم جهت رفع اشکالات طرح اندیشده شود.