شرکت گازپروم روسیه از یوان چین برای پرداخت استفاده می‌کند
شرکت گازپروم روسیه از یوان چین برای پرداخت استفاده می‌کند
شرکت گازپروم نفت از ابتدای ماه سپتامبر پرداخت هزینه سوخت هواپیماهایی را که بین چین و روسیه پرواز می‌کنند به جای دلار با روبل یا یوان انجام داده است.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از اویل پرایس، الکساندر دیوکوف، مدیرعامل شرکت گازپروم نفت روسیه اعلام کرد شرکتش برای معامله سوخت هواپیما با چین به جای دلار از یوان استفاده می‌کند.

شرکت‌های نفت روسیه سالهاست به دنبال کنار گذاشتن دلار در پرداخت‌های خود هستند و چین هم قصد دارد استفاده از یوان را در سطح بین‌المللی گسترش دهد.

تحلیلگران می گویند انجام معامله سوخت هواپیما با یوان بخشی از استراتژی وسیعتر شرکت‌های روسی برای کاهش خطر تحریم‌های آمریکا علیه آنهاست.

دیوکوف در حاشیه مجمع اقتصاد شرق در روز جمعه گفت شرکت گازپروم نفت از ابتدای ماه سپتامبرپرداخت هزینه سوخت هواپیماهایی را که بین دو کشور پرواز می‌کنند به جای دلار با روبل یا یوان چین انجام داده است.

وی اظهار داشت:«ما از ماه سپتامبر شروع کرده ایم و می توانیم تمام پرداختهای مربوط به سوخت هواپیما در چین را تا پایان سال به یوان انجام دهیم».

شرکت گازپروم نفت اولین و تنها شرکت نفت روسیه نیست که قصد کنار گذاشتن دلار آمریکا را در قراردادهای نفتی خود دارد.

رزنفت، بزرگترین شرکت نفت روسیه، دو سال پیش یورو را به عنوان ارز معاملاتی در قراردادهای جدید صادرات نفت خام و محصولات پالایشی اعلام کرد تا بتواند تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

روسیه و چین بیش از پیش از روبل و یوان در تجارت‌های دوجانبه مخصوصاً تجارت انرژی استفاده خواهند کرد تا هم نفوذ بین المللی روبل و یوان افزایش یابد و هم خطر تحریم ها پایین بیاید.