سقوط بیش از یک درصدی قیمت نفت
سقوط بیش از یک درصدی قیمت نفت
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا در پی کاهش قیمت فروش نفت عربستان به این منطقه که از نگرانی های تقاضا حکایت دارد، بیش از یک درصد کاهش یافت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در اکتبر با ۸۴ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش، به ۶۸ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش نبض‌انرژی،غول نفتی آرامکوی سعودی روز یکشنبه در بیانیه‌ای به مشتریانش اطلاع داد که قیمت فروش رسمی اکتبر همه گریدهای نفتی که به آسیا عرضه می کند را دستکم یک دلار در هر بشکه کاهش خواهد داد. این کاهش قیمت بیشتر از میزان پیش بینی شده از سوی پالایشگاه های آسیایی در نظرسنجی رویترز بود.

ویرندرا چائوهان، تحلیلگر شرکت “انرژی اسپکتس” در این باره گفت: قیمت رسمی فروش به آسیا منفی بود و تقاضای ملایمتر و احتمالا عرضه بالاتر را نشان داد.

کاهش بهای معاملات آتی به کاهش قیمت ها در روز جمعه افزوده شد. نفت روز جمعه در واکنش به گزارش اشتغال ضعیف تر از حد مطلوب آمریکا که روند احیای اقتصادی ناهموار و رشد آهسته تر تقاضا برای سوخت را نشان داد، کاهش پیدا کرده بود. با این حال نگرانی ها نسبت به محدود ماندن تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیکو پس از توفند آیدا، مانع سقوط بیشتر قیمت ها شد.

دولت آمریکا در واکنش به وضعیت تولید، از ذخایر استراتژیک نفت عرضه کرده است. آمار دولتی نشان داد تولید حدود ۱.۷ میلیون بشکه در روز نفت و ۱.۹۹ میلیارد فوت مکعب گاز متوقف مانده است. همزمان قطعی برق مانع ازسرگیری تولید بعضی از پالایشگاه ها شده است.