احتمال بازگشت مازوت به نیروگاه‌ها
احتمال بازگشت مازوت به نیروگاه‌ها
هنوز قطعی‌های پراکنده برق در برخی نقاط کشور ادامه دارد که وزیر نفت از احتمال کمبود گاز در زمستان گفت. اگرچه که این کمبود گاز موضوع عجیبی نیست و زمستان سال ۹۹ نیز نیروگاه‌ها به دلیل نبود گاز مجبور به سوزاندن مازوت بودند که نتیجه‌ای جز افزایش آلودگی هوا نداشت.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز به فاصله چند روز به پایان تابستان پس از نشست با مدیران صنعت نفت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ابراز امیدواری کرد «بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، بتوان با برداشت حداکثری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی زمستان بدون چالشی را سپری کرد.».

به گزارش نبض‌انرژی،اوجی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب در بعضی از روز‌های فصل سرد به خصوص در استان‌های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم، گفت: «امسال پیش‌بینی می‌کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد است، در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون مترمکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکار‌هایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تامین کنیم.»

با کنار هم قرار دادن گفته‌های اوجی و قطعی‌های پراکنده در کشور رسیدن به این نتیجه که امسال نیز علاوه بر ادامه‌دار شدن قطعی‌های برق، آلودگی هوا نیز مهمان کشور خواهد بود، پر بیراه نیست و بر اساس برخی پیش‌بینی‌های غیر رسمی در ماه‌های سرد امسال نیز خاموشی ثبت شود.

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی درباره میزان آمادگی نیروگاه‌ها برای ماه‌های سرد سال گفت: «هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار جلساتی را با بخش‌های مختلف وزارت نفت برگزار می‌کنیم و در حال انجام هماهنگی هستیم که در زمستان پیش‌رو با مشکل مواجه نشویم یا میزان مشکلات بسیار کم باشد.

در حال پر کردن ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها هستیم تا اگر در زمستان با افت فشار گاز مواجه شدیم بتوانیم از سوخت مایع استفاده کنیم. در حال حاضر نگرانی جدی ما برای تامین سوخت زمستانه نیروگاه‌های حرارتی کشور است مشکلی که به‌طور محسوس در سال گذشته به دلیل تامین نشدن گاز و سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه‌ها با آن مواجه بوده‌ایم و این نگرانی وجود دارد که در زمستان امسال هم نتوانیم برق کشور را به صورت کامل تامین کنیم.»

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه باید تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها در دستور کار قرار بگیرد تا اگر قرار باشد نیروگاه‌ها در زمستان از سوخت مایع استفاده کنند با مشکل مواجه نشوند، ادامه داد: «هنوز اجازه تعمیرات داده نشده و باید دمای هوا کمی کاهش یابد تا بتوان نیروگاه را از مدار خارج کرد، اگر هوا کمی خنک‌تر شود و میزان مصرف کاهش یابد، می‌توانیم نیروگاه‌ها را آماده کنیم.»

مدیرعامل شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: «مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری بسیار بالاست و امکان کنترل مصرف برای وزارت نفت وجود ندارد و بر همین اساس تامین نشدن گاز و سوخت مایع کافی برای نیروگاه‌ها، مساله مصرف مازوت و آلایندگی‌های مرتبط با آن بخش تولید برق را با نگرانی‌های شدیدی روبه‌رو کرده است.»

پیش‌تر نیز مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق در سلسله نشست‌های جلسات استماع نخبگانی مرکز پژوهش‌های مجلس که تیرماه برگزار شد نسبت به تداوم مشکلات در زمستان هشدار داده بود.

او در این خصوص گفته بود: «مساله‌ای که نگران‌کننده است، تزریق کافی گاز به نیروگاه‌ها در ماه‌های سرد در سال جاری است. امسال در زمستان به نیروگاه‌های ۲۳۰ میلیون مترمعکب سوخت معادل نیاز داریم و اگر مصرف را قطع کنیم نیازمند ۲۱۰ میلیون مترمکعب هستیم که این راهکار نارضایتی‌های خود را به همراه دارد. زمستان نیمی از نیاز را گاز تحویل می‌گیریم و مابقی سوخت مایع است که توان لجستیک در این زمینه را نداریم.» ب

ه گفته رجبی‌مشهدی باید نیروگاه‌ها ۴۵ روز سوخت ذخیره داشته باشند که در حال حاضر میزان سوخت ذخیره نه تنها این میزان نیست بلکه ۲۵ درصد کمتر از سال قبل است. بنابراین این مساله زمینه بروز خاموشی، بازگشت آلودگی به دلیل مازوت‌سوزی و حتی قطع گاز مصرفی شهروندان را ایجاد می‌کند. هفته گذشته نیز سید مصطفی علوی مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان از کسری ۲۵ میلیون مترمکعبی گاز برای زمستان سال جاری گفته بود.