سهم ۶۰ درصدی زنجیره پروپیلن در طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی
سهم ۶۰ درصدی زنجیره پروپیلن در طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سهم ۶۰ درصدی زنجیره پروپیلن در ۳۳ طرح پیشران صنعت پتروشیمی خبر داد.

حسن عباس‌زاده مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تعریف ۳۳ طرح پیشران برای کاهش واردات محصولات پتروشیمی به‌ کشور، گفت: با اجرای این طرح‌ها، واردات محصولات پتروشیمی به‌ کشور بیش از یک میلیارد دلار کاهش خواهد داشت.

به گزارش نبض‌انرژی،او با اشاره به‌ اینکه سالیانه حدود یک و نیم میلیارد دلار محصول پتروشیمی به‌ کشور وارد می‌شود، افزود: با اجرای این طرح ها در کشور، واردات محصولات پتروشیمی تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

عباس زاده با اشاره به‌ اینکه با اجرای طرح‌های پیشران، حدود ۲۰ محصول جدید تولید می‌شود، افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت تنوع بخشی به سبد محصولات پتروشیمی، کاهش واردات و ایجاد توازن در توسعه صنعت پتروشیمی رویکرد تکمیل ارزش و استفاده از محصولات فعلی به‌ عنوان خوراک در طرح‌های جدید را در دستور کار دارد.

او با تاکید بر اینکه، طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی در ۶ زنجیره تعریف شده، گفت: برای ۲۰ طرح پیشران مانند آکریلیک اسید، اس‌ای‌پی، پروپیلن اکساید و … سرمایه‌گذار آمده و مجوز صادر شده‌است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: برای اجرای ۳۳ طرح پیشران، ۳.۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است و جمع ظرفیت آن ها نیز به‌ ۳ میلیون تن می‌رسد.

او در پایان افزود: با توسعه این طرح‌ها ضمن اینکه از واردات عمده محصولات بی‌نیاز می‌شویم، خوراک صنایع پایین‌دستی نیز تامین می‌شود.

عباس‌زاده همچنین سهم زنجیره پروپیلن در طرح‌های پیشران را ۶۰ درصد دانست.