ایجاد ۴۰ هزارمگاوات برق در ۴ سال را برنامه‌ریزی کردیم
ایجاد ۴۰ هزارمگاوات برق در ۴ سال را برنامه‌ریزی کردیم
تهران -وزیر پیشنهادی نیرو در دولت سیزدهم با بیان اینکه کشور ۱۳ هزار مگاوات در صنعت برق کمبود دارد،‌ متعهد شد در صورت رسیدن به وزارت، ایجاد ۴۰ هزار مگاوات در چهار سال را عملیاتی کند.

«علی اکبرمحرابیان»  وزیر پیشنهادی نیرو  روز شنبه در جمع اعضای فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی حاضر شد و حجت الاسلام «محمدرضا میرتاج الدینی» رییس فراکسیون درباره این نشست گفت:‌ وزیر پیشنهادی ابتدا به بیان بخش هایی از رزومه و تحصیلات خود پرداخت و تاکید کردکه بعد از انقلاب اغلب وزرایی که وزیر نیرو بودند، تحصیلات عمرانی داشتند و مهندس بودند اما این به تنهایی کفایت نمی‌کند، ما نباید این موضوع را الزاماً فنی ببینیم. تخصص اقتصاد در کنار مهندسی عمران به نظر من یک موقعیت ویژه‌ای را به وجود می‌آورد که وزیر بتواند نسبت به پروژه با یک نگاه منطقی و متوازن به موضوع آب و برق نگاه کند.

به گزارش نبض‌انرژی،وزیر پیشنهادی نیرو گفت: من در دولت اسبق زمانی که دستیار رییس جمهور بودم بیش از ۹۰۰ پروژه را در غالب «مهر ماندگار» در ۳۱ استان اجرایی کردیم که بالغ بر ۳۰۰ پروژه در حوزه آب بود؛ به واقع می‌توانم بگویم وقتی که برای پروژه ها می گذاشتیم از وزیر آن حوزه بیشتر بود چراکه وزیر دغدغه و مشغله‌های متعددی داشت و کمتر می‌توانست متمرکز باشد. یک مورد از آن‌ها اجرا و تکمیل ۱۳ نیروگاه در کشور بود که محصول آن بالغ بر ۸ هزار و ۳۰۰ مگاوات تولید برق بود که همه این‌ها به شبکه متصل شد.

وی با اشاره به مشکلات کشور در حوزه برق، اظهار داشت: امروز مجموعه ظرفیت نیروگاهی کشور به صورت اسمی حدود ۸۵ هزار مگاوات است که قدرت تولیدی این ظرفیت اسمی ماکسیمم ۵۳ هزار مگاوات است. فاصله این دو عدد بخش قابل توجهی به خاطر تعمیرات و افت راندمان است.

محرابیان با بیان اینکه در بخش آب و برق در بحران بسیار سختی به‌سر می‌بریم،‌ اظهار داشت:  امروز بحران هایی داریم که اگر سریع به آن نرسیم نمی‌دانم چه اتفاقی برای این کشور و مردم رخ خواهد داد. در موضوع نیروگاه و برق دچار یک ناترازی هستیم و برای اینکه بتوانیم برق برای مشترکین موجود را تامین کنیم، باید ۱۳ هزار مگاوات به تولید نیروگاه ها اضافه شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با تشریح برنامه های خود اظهار کرد: در طول سال هایی که از دولت دور بودم در دانشگاه یا در بنگاه‌های اقتصادی ستاد اجرایی مشغول خدمت بودم و عمده خدمت ما هم در همین حوزه نیرو بود. موضوع پایان نامه دکترای خودم را موضوع برق انتخاب کردم. موضوع برق به عنوان یکی از کلیدی ترین مسائل کشور است و ما ۵ سال روی این موضوع کار کردیم که با مشورت بهترین متخصصین، امروز یک الگوی بسیار خوب و کارآمد برای حل این معضل داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه به تجربه همکاری خود با مجلس هفتم و هشتم در مساله مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد و گفت: در مجلس شورای اسلامی لایحه‌ای را آوردیم و قانونی را مصوب گرفتیم به نام تبصره ۱۳ قانون بودجه سال ۸۵ که در این قانون پیش بینی شد که مدیریت مصرف سوخت صورت گیرد. در  این قانون با رویکرد چهار اقدام اساسی، یک اقدام برای مردم ایجاد تنگنا می‌کرد و سه اقدام توسعه‌ای بود که برای مردم امکان شکار فرصت ازدست رفته را ایجاد می‌کرد.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه گفت: اقدام اول اجرای پروژه کارت سوخت بود که بسیاری از کارشناسان می‌گفتند بیش از ۳ سال زمان می‌خواهد ما این کار را با حمایت مجلس طی ۵ ماه اجرایی کردیم، این اقدام، اقدام تنگناآفرین بود. سه اقدام توسعه‌ای هم نخست خروج تمامی خودروهای فرسوده و با عمر بالا بود که طی یک سال و نیم بخش زیادی انجام شد و درنتیجه آن مقدار قابل توجهی از مصرف سوخت کاهش پیدا کرد و در مجموع یک و نیم میلیون خودرو ظرف سه سال از چرخه خارج شد.

وی ادامه داد: اقدام دوم سوخت پاک گاز طبیعی وارد مصارف خودرویی کشور شد و در طول کمتر از ۴ سال  ۲هزار و ۷۰۰ جایگاه سوخت گاز ایجاد شد، آن روزی که ما این کار را شروع کردیم مجموع کل خودروهای گازسوز دنیا ۷۰۰هزار عدد بود که ظرف سه سال ۲ و نیم میلیون خودروی پایه گازسوز تحویل دادیم. بین سال‌های ۸۵ تا ۹۳ اگر این طرح اجرا نمی‌شد مصرف کشور باید به ۱۴۰ میلیون لیتر می‌رسید که صرفه‌جویی از این مجلس ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شد؛ یعنی اگر می‌خواستیم بنزین وارد کنیم باید ۱۰۰ میلیارد دلار از جیب مردم وارد می‌کردیم.

محرابیان  با تاکید بر اینکه ۱۳ هزار مگاوات در صنعت برق کمبود داریم، گفت: با مشورت متخصصین دلسوز و صاحب نظر برنامه‌ای داریم و محصول آن پنج جمله است و این تعهدی است که به نمایندگان می‌دهم. برنامه ما این است که برای ۴۰ هزار مگاوات طی ۴ سال برنامه‌ریزی کردیم. به این ترتیب که؛ ۱۰ هزار مگاوات با صنایع کشور تفاهم‌نامه خواهیم داشت که توسط صنایع کشور مانند فولاد مبارکه، گل گهر، ملی مس، فولاد هرمزگان، فولاد خوزستان، شرکت های تولید کننده آلومینیم با قیمت مناسب توافقنامه اجرای نیروگاه داشته باشیم. اگر ما به این ها اجازه بدهیم که خودشان نیروگاه بزنند ما این سابقه را در سال های ۸۷ تا ۹۰ داریم که ۶ نیروگاه اجرا شد. امروز ۱۰ هزار مگاوات با صنایع با روش سرمایه‌گذاری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: اقدام دیگر ۱۰ هزار مگاوات غیرصنایع خواهیم داشت مانند خانگی، کشاورز و الباقی. گام سوم ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت پنل‌های خورشیدی که ارزان ترین پاک‌ترین و در دسترس ترین نیروگاهی است که می‌توان ساخت و در اقدام چهارم ۱۰ هزار مگاوات هم بنده به نمایندگان مردم تعهد می‌دهم که صرفه جویی ناشی از اصلاح الگوی مصرف و افزایش راندمان داشته باشیم.

وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد: تعهد می‌دهم تحریم باشد یا نباشد، تحریم‌ها سخت‌تر بشود یا نشود، من نمی‌خواهم منافع کشورم را از ناحیه عملکرد ضعیف خودم تحت فشار بگذارم. من این ۴۰ هزار مگاوات را سیاستمداران و دیپلمات های کشور مقامات عالی کشور به هر نحوی که می‌خواهند پیش ببرند، پیش ببرند. تعهد بنده اجرای ۳۰ هزار مگاوات تولید به همراه ۱۰ هزار مگاوات کاهش مصرف از طریق الگوی مصرف است.