فیروزنیا: ایران آماده کمک به لبنان در حل بحران سوخت است
فیروزنیا: ایران آماده کمک به لبنان در حل بحران سوخت است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان ضمن اشاره به اینکه آمریکا حق مداخله در روابط تهران و بیروت را ندارد از آمادگی کشورمان برای کمک به حل بحران سوخت لبنان خبر داد.

«محمد جلال فیروزنیا » سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان در جلسه‌ای درباره بحران سوخت در این کشور از آمادگی ایران برای کمک به لبنان در زمینه تامین بنزین و گازوئیل خبرداد.

به گزارش نبض‌انرژی،فیروزنیا با تاکید بر اینکه ایالات متحده آمریکا حق دخالت در روابط ایران و لبنان را ندارد اظهار داشت که علیرغم همه تهدیدهای آمریکا صادرات نفت از ایران به لبنان به تصمیم میان این دو کشور بستگی دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود، اکنون لبنان در سطح سیاسی با چالش‌های دشواری روبرو شده و موضع رسمی ما تشکیل دولت در اسرع وقت است؛ اما در هر صورت آمریکایی‌ها حق مداخله در روابط ایران و لبنان را ندارند.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید بنزین و مشتقات نفتی و گازوئیل آمادگی کامل دارد.

جلال فیروزنیا در پایان گفت که نهایتاً ایران و دولت و ملت لبنان و همچنین بخش‌های خصوصی در این کشور با وجود همه تهدید‌های آمریکا می‌توانند تصمیم خود را در این زمینه بگیرند.

منابع لبنانی معتقدند که واردات سوخت از ایران می‌تواند، بخش بزرگی از چالش‌های لبنان در این زمینه را حل کند اما این موضوع در حال حاضر با موانعی مواجه است که اولین آن‌ها به این مسئله بر می‌گردد که واردات سوخت از ایران قطعاً خشم ایالات متحده را برمی‌انگیزد و بر همین اساس برخی مسئولان جرات اقدام به این کار را ندارند.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در یک سخنرانی در رابطه با بحران‌های داخلی لبنان به‌ویژه بحران سوخت در این کشور بار دیگر با تکرار پیشنهاد خود برای تامین سوخت از ایران و پرداخت با پول ملی لبنان گفت: اگر حکومت لبنان نمی‌تواند بنزین و گازوئیل را تأمین کند، سراغ ایران خواهیم رفت.

سید نصرالله تصریح کرد: «اگر کسی می‌تواند از روابط دوستانه خود استفاده کند و مشکل لبنان را حل کند، بفرماید و کمک کند.»

«امیل لحود» نماینده پیشین پارلمان لبنان نیز خطاب به مخالفان کمک‌های ایران گفت: یا این کمک‌ها را قبول کنید یا اینکه جایگزین پیدا کنید، ما با کمک‌های نفتی یا هر کمک دیگری از هر طرفی که باشد مخالفت نمی‌کنیم زیرا مرحله‌ای که به آن رسیدیم از بازی محوربندی‌ها و مواضع سیاسی گذشته است و اکنون منافع ملت مهم‌تر از همه چیز است.