دخالت ویا نظارت بی سابقه نهاد‌های خارجی در صنعت برق/ بررسی مشکلات مدیریتی و عملکرد ضعیف رخشانی مهر
دخالت ویا نظارت بی سابقه نهاد‌های خارجی در صنعت برق/ بررسی مشکلات مدیریتی و عملکرد ضعیف رخشانی مهر
امسال هر سه قوه مققنه، مجریه و قضائیه به موضوع مدیریت برق ورود پیدا کرده و هر سه خواستار نظارت بر عملکرد مدیران برقی شده اند که چنین موضوعی تاکنون سابقه نداشته است. صنعت برق بیش از همیشه تحت نظارت قرار گرفته و حضور نهاد‌های اطلاعاتی و بازرسی در توانیر و گشت زنی آن‌ها فضای سنگینی را بر این ارگان مستولی کرده است. یکی از بخش‌هایی که به احتمال زیاد در کانون توجه نهاد‌های نظارتی و بازرسی قرار گرفته و بدلیل ترک فعل مورد پیگیری قضائی قرار خواهد گرفت حوزه مدیریتی غلامعلی رخشانی مهر در معاونت هماهنگی توزیع توانیر است. ضعف مدیریتی و عملکردی غلامعلی رخشانی مهر در معاونت هماهنگی توزیع توانیر موجب شده بخش توزیع برق کشور شاهد مشکلات متعددی در این بخش باشد.

صنعت برق و وزارت نیرو در سال‌های گذشته شاهد خاموشی‌های متعددی بوده است، اما دو رکورد جدید شامل بروز خاموشی‌ها در زمستان و ورود و نظارت نهاد‌های خارجی در مدیریت صنعت برق از جمله شاهکارهای تیم فعلی مدیریت صنعت برق است که بعنوان میراثی ماندگار به یادگار خواهد ماند.

به گزارش نبض‌انرژی،امسال و در پی بروز خاموشی‌های اخیر و غافلگیر شدن توانیر، هر سه قوه مققنه، مجریه و قضائیه به موضوع مدیریت برق ورود پیدا کرده و هر سه خواستار نظارت بر عملکرد مدیران برقی شده اند که چنین موضوعی تاکنون سابقه نداشته است.

قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی، برای اولین بار پرونده وزارت نیرو در موضوع خاموشی‌های برق را برای بررسی به کمیسیون اصل نود ارجاع داد. در همین راستا رییس کمیسیون اصل نود مجلس از تشکیل پرونده‌ی ویژه‌ای برای مدیریت ضعیف صنعت برق کشور در این کمیسیون خبر داد.

علاوه بر این در اظهاراتی کم سابقه نیز رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شما می‌دانستید که با وجود گرمای زودرس با کمبود ۳ هزار مگاواتی روبه رو هستیم و تجربه جدول توزیع هم وجود دارد، با این وجود چرا حدود ۲ هفته غافلگیر شدید و مردم در هیچ بخشی نه حوزه مسکونی نه بخش صنعت و نه حوزه اداری از قطع شدن برق مطلع نبودند؟ این دیگر ضعف مطلق مدیریتی و برنامه ریزی است.

در قوه مجریه نیز هیات دولت به دیگر وزارتخانه ها برای کمک به وزارت نیرو دستور داد و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز ماموریت یافت تا با ورود به مقوله خاموشی‌های اخیر به وزارت نیرو در این خصوص کمک نماید. وزارت اطلاعات از جمله ارگانهایی است که در توانیر برای نظارت و کمک به شرایط خاموشی های کشور ورود پیدا کرده است.

در قوه قضائیه نیز رئیس این قوه دستور داد که سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور مامور بررسی و پیگیری علت قطعی برق در کشور گردد. در همین راستا رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت: پیرو مأموریت رییس قوه قضاییه درباره بررسی دلایل قطع برق در کشور بازرسان سازمان با یک برنامه بازرسی فوق‌العاده در وزارت نیرو مستقر شده‌اند و برنامه‌های این وزارتخانه را تحت نظارت دارند.

قوه قضائیه حتی به این هم بسنده نکرد، پا را فراتر گذاشت و سخنگوی این قوه اعلام کرد: اگر جمع بندی سازمان بازرسی کل کشور این باشد که برخی مدیران در ارتباط با قطع برق ترک فعل کرده اند، قطعا برخی از مدیران تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

این حجم از بی اعتمادی به مدیریت صنعت برق تاکنون بی سابقه بوده و رفتار و عملکرد مدیران فعلی صنعت برق و توانیر موجب بروز چنین رویکردی شده است. بی اعتمادی به عدم مدیریت مناسب خاموشی‌ها موجب شده تا در ماه‌های منتهی به تغییر دولت چنین تصمیماتی اتخاذ شود. اکثریت مطلق صنعت برقی‌ها سالم و وظیفه شناسند و خود نیز از بروز چنین مشکلاتی که صرفا بخاطر سوء مدیریت یک یا چند نفر رخ داده و تحقیر و تمسخر برقی‌ها را در پی داشته نگرانند.

صنعت برق بیش از همیشه تحت نظارت قرار گرفته و حضور نهاد‌های اطلاعاتی و بازرسی در توانیر و گشت زنی آن‌ها فضای سنگینی را بر این ارگان مستولی کرده است. یکی از بخش‌هایی که به احتمال زیاد در کانون توجه نهاد‌های نظارتی و بازرسی قرار گرفته و احتمالا بدلیل ترک فعل مورد پیگیری قضائی قرار خواهد گرفت حوزه مدیریتی غلامعلی رخشانی مهر در معاونت هماهنگی توزیع توانیر است.

ضعف مدیریتی و عملکردی غلامعلی رخشانی مهر در معاونت هماهنگی توزیع توانیر موجب شده بخش توزیع برق کشور شاهد مشکلات متعددی در این بخش باشد. اقداماتی نظیر حذف قبوض برق، برنامه برق من و … که بعنوان بخشی از دستاورد‌های مهم رخشانی مهر نام برده می‌شود از جمله اقداماتی است که می‌توانست حداکثر توسط یک دفترکل پیگیری شده و معاونت توزیع توانیر به وظایف اصلی خود می‌پرداخت. در همین برنامه‌ها که رنگ و بوی تبلیغاتی به خود گرفته است مشکلاتی وجود دارد که مردم هنوز گرفتار آنند.

برق نیوز نیز در مقاله‌ای جداگانه به ضعف‌های مدیریتی و برنامه ریزی غلامعلی رخشانی مهر خواهد پرداخت و اقدامات و عملکرد کلی وی را به نظرسنجی می‌گذارد. بقیه مدیران برقی تصمیم گیر نیز به مرور مورد بررسی تخصصی قرار گرفته تا با نمایش نقاط ضعف و قوت آن‌ها به مدیریت بهتر صنعت برق به ویژه در دولت بعدی کمک گردد.

پی نوشت: “توانیر” و “صنعت برق” و “وزارت نیرو” منظور مدیران و مسئولان تصمیم گیر مورد مخاطب اخبار بوده و طبیعی و بدیهی است که کل کارکنان این ارگان‌ها و صنعت برق را شامل نمی‌شود. اگر توانیر تصمیم به شکایت جدیدی دارد بهتر است به نمایندگی از همان افرادی که خواستار این شکایت‌ها هستند اقدام نماید.