۱۷۰ روستای استان کرمانشاه با تانکر سیار آبرسانی می‌شود
۱۷۰ روستای استان کرمانشاه با تانکر سیار آبرسانی می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی آب‌دهی چشمه‌ها و سراب‌های استان که منبع اصلی تامین آب شرب روستاهاست، گفت: اکنون به خاطر خشک شدن و یا کاهش شدید آب چشمه‌ها و سراب‌ها به ۱۷۰ روستا با تانکر سیار آبرسانی می‌شود.

«علیرضا کاکاوند» روز شنبه خشکسالی در استان کرمانشاه را طبق آمار سازمان هواشناسی در ۵۰ سال گذشته بی سابقه دانست و افزود: استان کرمانشاه با کاهش ۱۹۰ میلی متر بارش نسبت به سال گذشته بیشترین کاهش بارندگی در میان استان های کشور در سال زراعی جاری داشته و به همین خاطر با مشکلات جدی کمبود آب شرب مواجهه است.

او با بیان اینکه اکنون به ۱۷۰ روستای استان آبرسانی سیار صورت می‌گیرد؛ پیش بینی کرد این تعداد در فصل تابستان به بیش از ۳۰۰ روستا برسد.

حفاری ۷۰ حلقه چاه در دست اقدام است 

کاکاوند در ادامه گفت: برای جبران کمبود آب شرب روستا ها حفر ۷۰ حلقه چاه در روستاهای استان به منظور آبرسانی به ۴۵۰ روستا برنامه ریزی شده‌ که اگر اعتبارات به موقع تخصیص داده شود با حفاری این حلقه های چاه‌ تا حد زیادی کمبود آب شرب روستاها جبران می شود.

به گزارش نبض‌انرژی،وی اعتبار آبرسانی به روستاهای استان را ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ نسبت به سال های گذشته بی سابقه است اما هنوز هیچ پولی برای شروع کار به این شرکت داده نشده که لازم است مسوولان سازمان برنامه و بودجه با توجه به شروع فصل تابستان و مشکلات کمبود آب سریعتر اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه روزانه ۲۸۳ لیتر در ثانیه کمبود آب شرب در روستاهای استان داریم، گفت: با اعتبارات خوبی که امسال برای تامین آب شرب روستاها در نظر گرفته شده، پروژه آبرسانی به ۴۵۰ روستا به اجرا در می آید.

کاکاوند همچنین یکی از مشکلات جدی شرکت آب و فاضلاب در بخش آب روستایی سوختن پمپ های آب براثر نوسانات برق عنوان کرد و افزود: تا وقتی پمپ جایگزین نصب شود، آب روستاها تحت پوشش آن ۲، سه بار قطعی آب مواجهه می شوند  و این نارضایتی شدید مردم روستا در پی دارد.

او دلیل تاخیر در راه اندازی نصب پمپ جدید را کمبود و هزینه بالای خرید پمپ آب دانست و افزود: شرکت آبفای استان برای اینکه در این ارتباط مشکل جدی به وجود نیاید تعداد زیادی پمپ خریداری کرده است، زیرا قطع یک روز آب شرب که از واجبات روزمره مردم است موجب نارضایتی شدید مردم می شود اما متاسفانه کسی بر مشکلات این شرکت آگاه نیست که با چه مشکلات مالی دست به گریبان است.

از ۵۴۰ هزار مشترک آب در استان کرمانشاه ۱۴۰ هزار مشترک آن روستایی است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستاری داری سکنه دارد.