کشف و جمع آوری ۳۰۱۷ ماینر غیرمجاز امسال در مشهد
کشف و جمع آوری ۳۰۱۷ ماینر غیرمجاز امسال در مشهد
سخنگوی صنعت برق خراسان رضوی از کشف و ضبط ۴۰۸۱ ماینرغیرمجاز تاکنون در شهرستان مشهد با هماهنگی دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و شرکت توزیع نیروی برق خبر داد.
عباس آذری در این خصوص گفت: در سال ۹۹ تعداد ۱۰۶۶ دستگاه رمزارز و از ابتدای سال‌جاری تاکنون نیز ۳۰۱۷ دستگاه رمزارز در مشهد جمع آوری شده است.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۵۰ میلیون تومان به افرادی که اطلاع‌رسانی کرده‌اند پاداش پرداخت شده است، گفت: متاسفانه عمده فعالیت دستگاه‌های تولید رمز ارز در شهرک‌های صنعتی و سوله‌های حاشیه شهر مشهد است.

وی اضافه کرد: ۷۵ درصد فعالیت دستگاه‌های رمز ارز در شهرک‌های صنعتی است که پس از جمع‌آوری آنها، تحویل اداره اماکن و اداره صمت شده است و با توجه به دستورالعمل‌های صادره در این خصوص نسبت به قطع برق محل و اخذ جریمه اقدام شده است.
آذری در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مجموعه‌ای برای تولید رمز ارز دارای مجوز نیست، گفت: به‌دنبال برگزاری جلسه با حضور دادستان مشهد و مدیران عامل برق منطقه‌ای خراسان، توزیع برق استان خراسان رضوی و توزیع برق مشهد مقرر شد کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه توسط معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای مرکز استان تشکیل و برنامه‌ریزی لازم انجام شود.
وی افزود: همچنین مقرر شد دستور جمع‌آوری دستگاه‌های رمز ارز صرفاً از طریق ناحیه ۹ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر و جهت رسیدگی قضایی به دادگاه کیفری ۲ مشهد ارجاع شود. ضمن اینکه شعب ویژه جهت رسیدگی به پرونده‌های دستگاه‌های تولید رمز ارز کشف شده قاچاق، در تعزیرات حکومتی ایجاد شود.
آذری از تشکیل گروه‌های ویژه با استفاده از ظرفیت نیروی انتظامی جهت جمع آوری رمز ارز‌ها خبر داد و گفت: با توجه به شرایط پیک بار در تابستان ۱۴۰۰ و کمبود انرژی، طبق دستور هیأت دولت باید تمامی دستگاه‌های رمز ارز‌ها با مجوز و بدون مجوز تا پایان پیک بار امسال خاموش باشند.
وی در ادامه گفت: دو کمیته سیاست‌گذاری کلان و کمیته اجرایی با حضور مدیران و معاونان توزیع برق مشهد، با هدف مقابله با دستگاه‌های رمز ارز غیرمجاز تشکیل شده است که اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.