حمایت‌های نفتی عراق از لبنان بیشتر می‌شود
حمایت‌های نفتی عراق از لبنان بیشتر می‌شود
نخست وزیر عراق ضمن ابراز ناخشنودی از مشاهده صف‌های طولانی مقابل پمپ بنزین‌ها در لبنان با افزایش کمک نفتی عراق به لبنان موافقت کرد.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از المیادین، دولت عراق بر حمایت نفتی از لبنان و افزایش این حمایت به میزان یک میلیون طن موافقت کرد و در عین حال مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق مراتب ناراحتی خود را از صف‌های طولانی لبنانی‌ها در مقابل پمپ بنزین‌ها اعلام کرد.

المیادین گزارش داد: دولت عراق بر کمک نفتی به لبنان و افزایش این کمک از میزان 500 هزار طن به یک میلیون طن خبر داد.

همزمان مصطفی الکاظمی با اشاره به اینکه مشاهده صف‌های طولانی مقابل پمپ بنزین‌ها در لبنان آزار دهنده است، افزود: این زیبنده ملت لبنان نیست و ما آماده کمک هستیم.

«حسن ناظم» سخنگوی دولت عراق در یک نشست خبری در بغداد اعلام کرد: این تصمیم باید سریعا اجرایی شود زیرا لبنان نیاز مبرم به حمایت نفتی عراق دارد به ویژه با توجه به شرایط خاصی که در آن به سر می‌برد.

یادآور می‌شود که در سایه کمبود ارز برای واردات فرآورده‌های نفتی، انتظار در صف‌های طولانی برای سوخت‌گیری خودروها به بخشی از زندگی روزمره شهروندان لبنانی تبدیل شده است.

در حالی که اغلب جایگاه‌های سوخت در لبنان به دلیل نبود فرآورده‌های نفتی تعطیل شده است، شهروندان لبنانی به محض اطلاع از فعالیت پمپ بنزین‌های باقی مانده سریعا برای پر کردن باک خودروهایشان به همراه گالن به آنجا هجوم می‌آورند.

کمبود سوخت به ویژه بنزین و دیزل یکی از وجوه بحران اقتصادی و مالی روزافزون در لبنان است که تقریبا از یک و نیم سال پیش تشدید شده است.

خبرگزاری آناتولی در گزارشی میدانی از برخی جایگاه‌های سوخت دیدن کرد و در آن شهروندی لبنانی به اسم «سلطان خمیس» که مشغول پر کردن باک خودروی خود با بنزین بود، اظهار داشت: پیدا کردن بنزین مستلزم صرف چندین ساعت در صف‌های طولانی پمپ بنزین است و این امر موجب تعطیلی کارهای روزمره‌مان می‌شود.

«حسین حسن»، که راننده کامیونت است، نیز گفت: من از منطقه «الهرمل» در شمال شرق به بیروت می‌آیم تا خودروی خود را سوخت‌گیری کنم، همه جایگاه‌های سوخت از «الهرمل» تا 140 کیلومتری آن یعنی تا بیروت تعطیل شده است.

وی گفت: شرایط امروز ما، امری باور نکردنی است، گمان می‌کنیم سوخت در جایگاه‌ها وجود دارد اما جایگاه‌داران برای فروش سوخت به قیمت‌های گزاف، آن را احتکار می‌کنند.

در مقابل، «جورج براکس»، عضو اتحادیه جایگاه‌داران لبنان، مساله احتکار سوخت توسط پمپ بنزین‌ها را تکذیب کرد و گفت: همه جایگاه‌ها با کمبود شدید سوخت مواجه هستند و بخش بزرگی از منبع‌شان خالی است.

براکس گفت: دلیل کمبود سوخت به تاخیر بانک مرکزی در اختصاص ارز لازم برای یارانه واردات سوخت باز می‌گردد و به همین دلیل کشتی‌های سوخت‌رسان در بنادر لبنان معطل مانده‌اند.

بانک مرکزی لبنان 85 درصد از هزینه سوخت را تحت عنوان یارانه پرداخت می‌کند.

لبنان روزانه 12 میلیون لیتر سوخت مصرف می‌کند.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال 2019 آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی این  کشور است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود 90 درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

بیشتر پمپ بنزین‌ها روزانه شلوغ است و مردم ساعات طولانی برای بنزین و مازوت معطل می‌مانند. برخی به همراه خود گالن می‌آورند.

«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان روز گذشته تاکید کرد که حل بحران بنزین در لبنان تنها طی چند روز از طریق نفت ایران ممکن است اما این اقدام نیازمند تصمیم سیاسی جسورانه است. این در حالی است که پیشنهاد ایران در ارسال سوخت به لبنان با پول لبنان همچنان مطرح است.

وی ادامه داد که اگر مقامات در دولت لبنان از مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند حزب‌الله با دولت ایران مذاکره خواهد کرد و کشتی‌های سوخت را از آنها خریداری خواهد کرد و هنگامی که ما این سوخت را خریداری کردیم آنها را از طریق بندر بیروت به ملت لبنان تحویل می‌دهیم اما دولت لبنان آنها را مصادره می‌کند.