قطعی برق دانش‌آموزان و دانشجویان زنجانی را در امتحانات پایان ترم با مشکل مواجه کرد
قطعی برق دانش‌آموزان و دانشجویان زنجانی را در امتحانات پایان ترم با مشکل مواجه کرد
گروه استان‌ها- مشکل عدم دسترسی به اینترنت و نبود آنتن تلفن همراه همواره در استان زنجان یکی از مهم‌ترین مشکلات مشترکان است و این روز‌ها خاموشی برق که قطعی اینترنت و ضعف آنتن‌دهی موبایل را نیز در پی دارد بر مشکلات محصلان نیز افزوده است.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از زنجان، داستان تکراری خاموشی برق تبدیل به چالشی در میان صاحبان صنایع، بخش کشاورزی و استفاده کنندگان از این انرژی در بخش خانگی شده است. آنچه که اعلام می‌شود این است که کاهش میزان بارندگی‌ها و عدم ذخیره‌سازی حجم مورد نیاز آب در پشت سد‌ها و افزایش مصرف برق با رسیدن به روز‌های گرم سال سبب اعمال خاموشی‌های زودرس اجباری می‌شود. 

اما این قطعی برق در این روز‌ها سبب بروز مشکلات اساسی دیگری برای قشر دانش‌آموز و دانشجو نیز شده است چرا که قطعی برق قطع آنتن‌های موبایل و اینترنت را نیز در پی دارد و در شرایطی که در برخی ادارات دورکاری انجام می‌گیرد و با توجه به اینکه دانش‌آموزان در حال برگزاری امتحانات آنلاین پایان ترم هستند نبود اینترنت دردسرساز شده و این مشکل نارضایتی را در بین مشترکان شبکه اینترنت تلفن همراه و ثابت افزایش داده است.

با این حال با اینکه مسئولان از این موضوع کاملا مطلع هستند اما در طول روز‌های گذشته اقدام به اعمال خاموشی‌های بدون برنامه برق کردند که این موضوع حتی در مسابقات آنلاین قهرمانی شطرنج آسیا اثر گذاشته و سبب شد تا شطرنج باز ایرانی به دلیل قطعی ناگهانی برق و قطعی اینترنت در مقابل حریف خود شکست بخورد با این حال این مسئله قطعا تنها مشکلی نیست که با قطعی برق و اینترنت به افراد جامعه حادث شده است.

با این اوضاع در استان زنجان حتی در شرایط عادی دسترسی به اینترنت تلفن همراه در تمام نقاط شهرستان‌ها خصوصا در روستا‌ها میسر نیست از سویی دیگر با اینکه وزیر ارتباطات در سفر خود به زنجان قول اتصال تمام روستا‌های بالای 20 خانوار به اینترنت پر سرعت تا پایان سال 99 را داده بود اما این وعده هم عملی نشده است. بنابراین با وجودی که برخی از روستا‌ها از اینترنت بهره‌مند شده‌اند اما عدم اتصال به اینترنت و استفاده از شبکه، عدم آنتن‌دهی موبایل، قطعی برق و نبود اینترنت تلفن خانگی و در نهایت اینترنت همراه نارضایتی اقشار مختلف را در پی دارد و سوال مردم این است چرا باید در روستا‌هایی که حتی اذعان می‌شود به اینترنت پر سرعت متصل شده آنتن‌دهی و اینترنت همراه در شرایط مطلوبی قرار ندارد؟ چرا با هر قطعی برق باید روستانشینان شاهد قطعی اینترنت نیز باشند؟ چرا راهکاری برای اعلام زمان‌بندی قطعی برق و اینترنت ارائه نمی‌شود تا در این روز‌ها که امتحانات دانش‌آموزان آنلاین برگزار می‌شود مشکل ایجاد نشود؟

در این راستا حامد سرائی، مدیر‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: با قطعی برق، شرکت‌هایی که شبکه آن‌ها و تجهیزاتشان روی مرکز مخابراتی نصب است دچار مشکل در سرویس‌دهی و خدمات رسانی به مشترکان خود نمی‌شوند چرا که در مراکز مخابراتی برق اضطراری وجود دارد برق از ژنراتور‌ها تامین می‌شود و قطعی برق شاید تا چند ساعت بر سرویس‌دهی شرکت‌های اینترنتی تاثیر سو نداشته باشد.

وی افزود: البته با قطعی گسترده برق در مناطق امکان سرویس‌دهی کامل از بین می‌رود با این حال با قطع بدون برنامه برق، ارتباطات تلفن همراه مختل می‌شود.

قطعی اینترنت

مدیر‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: سایت‌های تلفن همراه به واسطه برق کار می‌کنند. هرچند باتری سایت‌ها می‌تواند تا چند دقیقه پس از قطعی برق، سایت را روشن نگه دارد اما زمانی که برای مدت زمان طولانی برق قطع می‌شود سایت نیز خاموش می‌شود به همین دلیل برخی مشترکین با قطع برق با قطعی یا اختلال در ارتباط یا اینترنت مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا پهنای باند مصرفی اینترنت استان به میزان 56 درصد افزایش یافته است و تقریبا باند ورودی استان نیز به دو برابر رسیده است.

سرائی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 87 درصد از روستا‌های بالای 20 خانوار استان از اینترنت پر سرعت بهره‌مند شده و در حال استفاده هستند، گفت: شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تلاش است تا تمام روستا‌های بالای 20 خانوار استان را به اینترنت پر سرعت مجهز کند.

با این اوصاف، آنچه که نمود کامل دارد این است که در استان زنجان نه تنها وعده وزیر ارتباطات برای پوشش صد درصدی روستاهای بالای 20 خانوار برای اینترنت پر سرعت هنوز که هنوز است محقق نشده بلکه همان روستا‌هایی که بر مجهز شدن آن‌ها به اینترنت پر سرعت اذعان می‌شود همواره مشکلات عدم دسترسی به اینترنت و نبود آنتن تلفن همراه وجود دارد. از سویی دیگر قطعی‌های مکرر، بدون برنامه و چند ساعته برق مشکلات دسترسی به اینترنت به ویژه در روستاها را در شرایط حاضر و فصل امتحانات صد چندان کرده و مردم از مسئولان انتظار دارند برای بهبود شرایط اقدام کارسازی انجام دهند.