بروز خاموشی‌های پراکنده در کشور
بروز خاموشی‌های پراکنده در کشور
تهران - امروز همزمان با آغاز خردادماه خاموشی‌های پراکنده‌ای در برخی مناطق کشور روی داد.

امروز و در نخستین روز از خردادماه برق در برخی از مناطق کشور به صورت غیر برنامه ریزی شده قطع شد. علاوه بر بخش هایی از تهران، در بسیاری از شهرستان های کشور نیز قطعی برق گزارش شده است.

گرچه این خاموشی ها اعلام نشده اما هموطنان می توانند با نصب اپلیکیشن برق من و وارد کردن شناسه قبض خود در قسمت خاموشی ها از زمان قطع و وصل برق منطقه خود آگاهی یابند.

تازه ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان می دهد روز گذشته در ساعت ۲۲ و یک دقیقه میزان مصرف برق به ۵۰ هزار و  ۵۳۷ مگاوات کاهش یافته است که گرچه نسبت به روزهای ماقبل روندکاهشی دارد اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد بیش از پنج هزارمگاواتی برخودار است.

به گزارش نبض‌انرژی،روند روبه ازدیاد مصرف برق در امروز سبب شد تا سخنگوی صنعت برق اعلام کند: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز با هدف کمک به پیک بار شبکه خاموش می‌شوند.

این امر نشان دهنده آن است که در روزهای آینده با مصارفی بسیار بیشتر روبرو خواهیم شد که همین امر اعمال خاموشی های برنامه ریزی شده را ناگزیر خواهد ساخت.

در این میان کاهش بارش ها، بر تولید برق آبی در تابستان موثر بوده و باعث شده تا با وجود افزایش مصرف، تولید کاهش داشته باشد.

پیشتر مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفته بود که با کاهش آب موجود در سدهای برق‌آبی، با کمبود ۳۰ تا ۳۵ درصدی برای تامین برق مواجه شویم و همین مساله مدیریت مصرف را جدی‌تر می‌کند.

«سید حسن رضوی» تاکید کرده بود که امسال با کاهش بارش روبه‌رو شده ایم و این امر مسایل را پیچیده‌تر می‌کند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت: امسال گرچه در اثر کاهش بارش‌ها کارها سخت‌تر می‌شود، اما بروز گسترده بحران دور از انتظار است و با اعمال مدیریت بهتر می‌توان از این دوران عبور کرد.

البته وی، نیروگاه‌های برق‌آبی را متاثر از وضعیت بارش‌ها دانست و گفت: امسال بیش از ۴۵ درصد کاهش بارش روی داده است.

برخی شنیده ها حاکی از آن است که تداوم مصرف برق سبب آن شده تا بزودی جدول برنامه ریزی شده خاموشی ها اعلام شود.

امروز همچنین سخنگوی صنعت برق گفت: برق ۴ سازمان دولتی به دلیل رعایت نکردن الگوی مصرف اعلام شده، با ابلاغ قبلی، قطع شد.

مصرف برق در اردیبهشت ماه با کم سابقه‌ترین رشد در ۱۰ سال اخیر و بالاترین میزان در روز بیست و نهم آن با مصرف ۳۵ هزار و ۷۵۹مگاوات سپری شد. مصرف برق در این ماه در مقایسه با اردیبهشت سال ۹۹، جهشی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.