پیامدهای حمله سایبری به زیر ساخت انرژی آمریکا
پیامدهای حمله سایبری به زیر ساخت انرژی آمریکا
فارین پالیسی می‎گوید که امکان حمله سایبری بزرگتری به سیستم سوخت رسانی آمریکا وجود دارد.
 سیستم «کلونیال پایپ لاین» که نیمی از سوخت مصرفی در نوار شرقی آمریکا را تامین می‌کند، به تازگی پس از حمله باج افزار، عملیات خود را از سر گرفت.

به گزارش «فارین پالیسی»، در روز‌های پس از حمله سایبری، قیمت بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت در آمریکا افزایش یافت، رانندگان سعی در انبار کردن بنزین داشتند و بسیاری از جایگاه‌ها هیچ بنزینی برای عرضه نداشتند.

اما اهمیت قطع شدن عملیات «کلونیال پایپ لاین»، که بر اثر بزرگترین حمله به سیستم انرژی آمریکا در تاریخ این کشور اتفاق افتاد، به دلیل احتمال وقوع حملات بزرگتر است.

«کلونیال پایپ لاین»، یکی از مهمترین شریان‌های سوخت رسانی آمریکاست که روزانه حدود ۲.۵ میلیون بشکه بنزین، گازوئیل و سوخت جت از هوستون به نیویورک منتقل می‌کند و شعبات آن به ایالت‌های جنوبی در امتداد ساحل اقیانوس اطلس، خدمات رسانی می‌کنند.

به گزارش نبض‌انرژی،از آنجا که در دو دهه گذشته تعداد زیادی پالایشگاه آمریکا که درگیر موضوعات اقتصادی بودند در امتداد ساحل شرقی مسدود شده‎اند، تمامی منطقه حتی از نظر سوخت به «کلونیال» وابسته شده است.

نخستین و شاید واضح‌ترین درس این است که حمله سایبری به «کلونیال» یادآور خطرات شناخته شده امنیت سایبری برای سیستم انرژی است.

دوم، این حمله سایبری نشان می‌دهد که امنیت انرژی ناشی از ارتباط بیشتر است.

و سوم، دولت‌ها در آمریکا باید انعطاف پذیری اساسی در زیرساخت‌های انرژی را در برابر افزایش خطرات پیش روی خود افزایش دهند، نه فقط خطراتی که در گذشته با آن‌ها روبرو شده بودند.