پیش بینی اوپک از افزایش ۶ میلیون بشکه ای تقاضای روزانه نفت در سال ۲۰۲۱
پیش بینی اوپک از افزایش ۶ میلیون بشکه ای تقاضای روزانه نفت در سال ۲۰۲۱
اوپک پیش‌بینی می‌کند متوسط تقاضای جهانی نفت در ۲۰۲۱ برابر با ۹۶.۵ میلیون بشکه در روز باشد یعنی ۶ میلیون بشکه در روز بیشتر از تقاضا در سال گذشته میلادی.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از اویل پرایس، اوپک همچنان خوش‌بین است شتاب گرفتن برنامه واکسیناسیون کرونا و افزایش تقاضا برای سوخت، تقاضای جهانی برای نفت را 5.95 میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی علیرغم بحران کرونا در هند افزایش دهد.

اوپک در گزارش ماهانه خود از بازار نفت اعلام کرد متوسط تقاضای جهانی نفت در 2021 برابر با 96.5 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم 6 میلیون بشکه در روز بیشتر از تقاضا در سال گذشته میلادی است و پیش‌بینی می‌شود روند افزایش تقاضا در نیمه دوم 2021 تسریع شود.

اوپک تخمین خود از تقاضای جهانی نفت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی را بخاطر تقاضای پایین‌تر از حد انتظار در آمریکای شمالی و بحران کرونا در هند و برزیل، 300 هزار بشکه در روز پایین آورد. ولی دورنمای تقاضای نفت را در سه ماهه دوم و سوم دوم 2021 به ترتیب  150 هزار و 290 هزار بشکه در روز افزایش داد و آن را نتیجه افزایش تقاضا برای سوخت در آمریکا و تسریع واکسیناسیون کرونا در بسیاری مناطق دنیا دانست.

انتظار می‌رود مناطقی مانند خاورمیانه و آسیا هم در نیمه دوم 2021 به شرایط عادی بازگردند. در میان کشورهای توسعه یافته، بیشترین افزایش تقاضا مربوط به آمریکا و در کل ،آمریکای شمالی خواهد بود ولی انتظار نمی‌رود سطح تقاضا در سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا بازگردد.

اوپک در گزارش خود عرضه نفت کشورهای غیر عضو اوپک را در سال جاری میلادی 230 هزار بشکه در روز پایین‌تر پیش‌بینی کرده است و آن را نتیجه یخبندان تگزاس در ماه فوریه می‌داند. پیش‌بینی می‌شود عرضه نفت کل کشورهای غیر عضو اوپک 700 هزار بشکه در روز در 2021 افزایش یابد.