خشکسالی کم‌سابقه استان کرمانشاه در ۵۰ سال گذشته/ ۴۰ درصد هدررفت آب در روستاها نمکی بر زخم تنش آبی
خشکسالی کم‌سابقه استان کرمانشاه در ۵۰ سال گذشته/ ۴۰ درصد هدررفت آب در روستاها نمکی بر زخم تنش آبی
خشکسالی کم‌سابقه استان کرمانشاه طی پنج دهه گذشته در حالی است که میزان هدررفت آب در بخش روستایی به ۴۰ درصد رسیده است.

خشکسالی امسال در پنج دهه گذشته کم‌سابقه بوده به طوری که براساس آمار هواشناسی امسال بارش‌ها در استان کرمانشاه نسبت به میانگین بلند مدت پنج دهه گذشته 31 درصد کاهش داشته است.

به گزارش نبض‌انرژی،در این میان فرسودگی شبکه و افزایش هدررفت آب در روستاها، عدم مدیریت مصرف آب و استفاده از آب شرب برای آبیاری باغات سبب تشدید این بحران آبی شده به طوری که پیش‌بینی می‌شود 300 روستا نیازمند آبرسانی سیار شوند.

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به کاهش 180 میلی متری بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت در کرمانشاه اظهار داشت: این استان طی فصل آبی جاری از نظر کاهش بارندگی‌ها رتبه اول در کشور را دارد.

وی عنوان کرد: فرسودگی شبکه و هدررفت آب در روستاها بیش از 40 درصد است و در این حوزه نیازمند اصلاح شبکه، نصب کنتور و جلوگیری از مصارف غیرمجاز هستیم.

کاکاوند به انجام اقداماتی برای کنترل بخشی از این هدررفت اشاره کرد و گفت: امسال حدود 700 میلیارد ریال اعتبار برای تعمیرات کلی تأسیسات و خطوط و نیز 300 میلیارد ریال برای اصلاح شبکه آبرسانی استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

کاکاوند با بیان اینکه اعتبارات حوزه آب روستایی این استان طی امسال افزایش 20 برابری داشته است خاطرنشان کرد: یکی از منابع اصلی تأمین آب روستاها در استان کرمانشاه، چشمه‌ها است که 72 درصد کاهش ذخیره آبی نسبت به سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی‌ها دارند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات حوزه آب روستایی حدود 530 میلیارد تومان و کم‌سابقه است که ابلاغ شده و پروژه‌ها مشخص شده است عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود در تابستان پیش رو بیشترین تنش آبی مربوط به شهرستان کرمانشاه و ثلاث‌باباجانی باشد.

کاکاوند گفت: مصرف بی رویه آب شرب خانوارهای روستایی به دلیل ارزان بودن آب شرب، انشعاب پشت کنتوری، انشعاب غیر مجاز، شکستن خطوط لوله کشی آب شرب به خاطر معارضان اجتماعی و آبیاری باغات و صیفی جات و مزارع روستاییان بالا دست از مهم‌ترین مشکلات شرکت آبفا استان در حوزه آب روستایی است.

وی با بیان اینکه باید مصرف آب مدیریت و انشعابات غیرمجاز با اولویت پرمصرف‌ها ساماندهی شود افزود: جلوگیری از آبیاری باغات و فضای سبز با آب شرب نیز از ضروریات است که باید با شهرداری‌ها جلساتی برگزار شود.

کاکاوند با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات اساسی در روستاها کمبود تانکر برای آبرسانی سیار است عنوان کرد: 15 میلیارد تومان اعتبار برای خرید پنج دستگاه تانکر اختصاص یافته است.

وی گفت: تعداد تانکرهای آبرسانی این شرکت کم است بنابراین برای عبور از تنش آبی موجود کرمانشاه طی امسال و آبرسانی سیار به روستاها از برخی از ادارات و حتی نهادهای نظامی و انتظامی که تانکر آب دارند انتظار حمایت و در اختیار گذاشتن این تانکرها به این شرکت را داریم.

کاکاوند بیان کرد: در فروردین سال گذشته 54 روستا آبرسانی سیار می‌شد اما امسال به 128 مورد رسیده که نشان دهنده این است تعداد روستاها در تابستان به 300 روستا می‌رسد.

وی افزایش سرقت از مخازن، مجتمع‌ها، درب دریچه‌ها، فلکه‌ها و تابلو برق و دیگر تجهیزات را از دیگر مشکلات مکرر این شرکت عنوان کرد که باید با همفکری دیگر دستگاه‌های اجرایی تدابیر اساسی برای آن اندیشید.

فضل‌الله رنجبر فرماندار کرمانشاه نیز از اجرا و تکمیل پروژه‌های تابعه شهرستان کرمانشاه در بخش‌های ماهیدشت، سرفیروزآباد، بیلوار، کوزران و بخش مرکزی کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: مشکلات این طرح‌ها احصا شده و پروژه‌های نیمه‌تمام با اختصاص اعتبارات با اولویت تکمیل می‌شوند.

وی عنوان کرد: در تعدادی از روستاها نیز پروژه آبرسانی هنوز اجرا نشده که با اعتبارات تخصیص داده شده برای امسال آبرسانی شوند.