سقوط سهم اوپک از واردات نفت هند رکورد ۲۰ ساله زد
سقوط سهم اوپک از واردات نفت هند رکورد ۲۰ ساله زد
سهم هند از واردات نفت هند در سال منتهی به ۳۱ مارس، به پایینترین میزان در حدود دو دهه اخیر سقوط کرد.

آمار منابع صنعتی و بازرگانی نشان داد مجموع واردات نفت هند در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس به ۳.۹۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۱.۸ درصد در مقایسه با سال پیش از آن کاهش داشت.

به گزارش نبض‌انرژی،هند نفت بیشتری از آمریکا و کانادا خرید و در مقابل واردات این کشور از آفریقا و خاورمیانه کمتر شد. این کشور خرید نفت از اعضای اوپک را به حدود ۲.۸۶ میلیون بشکه در روز کاهش داد و سهم اوپک از واردات نفت هند از حدود ۸۰ درصد به ۷۲ درصد کاهش یافت که پایینترین سهم از سال مالی ۲۰۰۲-۲۰۰۱ هند به شمار می رود و پیش از این تاریخ آمار واردات نفت هند موجود نیست.

پالایشگاههای هند در حال متنوع کردن منابع واردات نفت هستند و در تجهیزات پالایشگاهی خود تغییرات لازم را صورت داده اند تا گریدهای نفتی ارزانتر را پالایش کنند اما فعالیت پالایشگاهی به دلیل شیوع پاندمی که تقاضا برای سوخت را کمتر کرده، دچار محدودیت شده است. تقاضای سالانه برای سوخت در هند در سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ برای نخستین بار در ۲۳ سال گذشته کاهش پیدا کرد و به پایینترین سطح از سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ رسید.

سهم تولیدکنندگان خاورمیانه در سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به حدود ۶۲ درصد در مقایسه با ۶۰ درصد در سال مالی پیش افزایش یافت زیرا پالایشگاههای هند تحت قراردادهای نفتی سالانه، متعهد شدند نفت بیشتری از این تولیدکنندگان خریداری کنند.

نفت آمریکا حدود هفت درصد و نفت کانادا ۱.۳ درصد از واردات نفت هند در سال مالی ۲۰۲۲-۲۰۲۰ در مقایسه با به ترتیب ۴.۵ درصد و ۰.۶۰ درصد در سال مالی پیش از آن را تشکیل داد.

عراق بزرگترین صادرکننده نفت به هند ماند و پس از آن عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. نیجریه با کنار زدن ونزوئلا، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به هند شد.

هند در مارس ۴.۳۹ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۱۲ درصد بیشتر از فوریه بود زیرا پالایشگاهها تولیدشان را افزایش دادند. با این حال میزان واردات این کشور در مقایسه با مارس سال ۲۰۲۰ همچنان ۰.۵ درصد کمتر بود.

بر اساس گزارش رویترز، عراق در مارس بزرگترین صادرکننده نفت به هند بود و پس از آن عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آمریکا قرار گرفتند.