وزارت نفت: ایران در تولید بنزن خودکفا شد
وزارت نفت: ایران در تولید بنزن خودکفا شد
جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید بنزن در پتروشیمی «بوعلی‌سینا» در سال ۹۹ از واردات این محصول راهبردی بی‌نیاز شد.

به گزارش وزارت نفت، این مجتمع آروماتیکی پارسال موفق به تولید بیش از ۱۰۰ درصد برنامه تولید خود در محصول بنزن شده و با تولید ۸۵ هزار و ۶۱۰ تن محصول نسبت به سال ۹۸ با هشت درصد افزایش، به تولید حداکثری رسیده است.

«اردلان صداقت‌زاده»، مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا در این زمینه اظهار داشت: این افزایش تولید، کشور را از واردات محصول راهبردی بنزن که به‌عنوان محصول پایه در شوینده‌ها و مواد بهداشتی کاربرد دارد بی‌نیاز کرده تا علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و لزوم افزایش مصرف شوینده‌ها، کشور بدون چالش و با تکیه بر تولیدات داخلی نیازهای مصرف‌کنندگان را برطرف کند.

وی ادامه‌داد: با تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید در سال ۹۹، علاوه بر جلوگیری از واردات‌ محصول بنزن، بخشی از تولید این محصول راهبردی به خارج از کشور صادر کرده‌ شده که در شرایط سخت تحریم‌های یک‌جانبه‌ و ظالمانه علیه کشور، ارزآوری قابل توجه‌ای را برای کشور به ارمغان آورده‌ است.

مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا افزود: همچنین پارسال تولید محصولات برش سبک با ۲۲ درصد، برش سنگین با هفت درصد و گاز مایع با هفت درصد افزایش همراه بوده است.

صداقت‌زاده خاطرنشان‌کرد: صادرات زمینی این محصول در سالی که گذشت رشد چشمگیر ۳۴۰ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ نشان می‌دهد که با افزایش حمل‌ونقل زمینی و  کاهش حمل‌ونقل دریایی، هزینه حمل محصولات نیز به‌شدت کاهش داشته و سبب افزایش سود این شرکت شده است.

وی گفت: سال ۹۹ مقدار فروش شرکت در مجموع ۲۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ را نشان‌ داد که روزهای خوب شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا در روزهای تحریم با تکیه بر توان داخلی و بی‌اثر ساختن تحریم‌ها در صنعت پتروشیمی را نوید می‌دهد.