تزریق قطره چکانی مواد اولیه
تزریق قطره چکانی مواد اولیه
علیمردان شیبانی، نایب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: اگر شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، کف عرضه مواد اولیه صنایع نساجی را رعایت کند، مشکل کمبود مواد اولیه تولید کنندگان این صنعت، حل می‌شود.

به گزارش نبض‌انرژی،وی با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها مواد اولیه خوبی از جمله پُلی استر را تولید می‌کنند، اظهار داشت: ۶۰ درصد مصرف صنعت نساجی پلی استر حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد پنبه و ۱۰ درصد هم بقیه چیزها است.

تزریق قطره چکانی مواد اولیه
وی از تولیدکنندگان مواد اولیه پرسید علت اینکه روز به روز به جای افزایش عرضه، آن را کاهش می‌دهید و به صورت قطره چکانی عرضه می‌کنید چیست؟

وی افزود: مقایسه عرضه مواد اولیه در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، نشان می‌دهد عرضه، مدام کاهش یافته است در حالی که عرضه باید افزایش یابد، زیرا تقاضا افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: علت اینکه تولیدکنندگان مواد اولیه، نرخ این مواد را هر هفته بر مبنای نرخ ارز، تعیین می‌کنند چیست؟ در حالی که هزینه کارگر، آب و برق و خوراک آن‌ها با ارز نیست.

فعالیت کارخانه‌های نساجی با حدود ۶۰ درصد ظرفیت
نایب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: اکنون کارخانه های نساجی با حدود ۶۰ درصد ظرفیت خود در حال کارند، زیرا مواد اولیه ندارند.

شیبانی افزود: در ۹ ماهه امسال از کل فروش 2 هزار و ۹۶۰ میلیارد تومانی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، ۵۸۷ میلیارد تومان ناشی از رقابتی بوده که عرضه قطره چکانی این شرکت، آن را ایجاد کرده و از جیب صنعتگران نساجی و مصرف کننده نهایی بیرون آورده است.

وی اضافه کرد: تا زمانی که عرضه مواد اولیه به اندازه کافی بود همه چیز عالی بود، اما به محض کاهش عرضه، مشکلات افزایش یافت.