بحران آب تهران در تابستان ۱۴۰۰ نگران کننده است
بحران آب تهران در تابستان ۱۴۰۰ نگران کننده است
رضا پور گفت: حجم ذخایر آبی سد‌های تهران ۵۶۶ میلیون متر مکعب است که در مقیاس با سال گذشته ۶۹ میلی متر مکعب ذخیره کمتری داریم.

به گزارش نبض‌انرژی، یوسف رضاپور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در نشست خبری که صبح امروز  برگزار شد، گفت: روز گذشته ۲۲۶ میلی متر بارندگی در تهران به ثبت رسیده است که هنوز ۳۰ الی ۴۰ درصد کمبود آب در سد‌های پنج‌گانه تهران داریم. حجم مخازن ذخیره سد‌های تهران تا امروز ۵۶۶ میلیون متر مکعب است که در مقیاس با سال گذشته ۶۹ میلیون متر مکعب ذخیره کمتری داریم و تا پایان شهریور سال ۱۴۰۰ نگران آب شرب تهران و شهرهای تهران هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر برنامه ریزی داریم که جیره بندی در این خصوص در تهران نداشته باشیم، توصیه می‌کنیم تمامی مشترکان در مصرف آب صرفه جویی کنند، سرانه تامین آب در تهران به ازای هر نفر ۳۴۸ لیتر در شبانه‌روز است که این در کشور‌های پیشرفته ۱۷۰ تا ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: منابع آبی که در اختیار داریم به صورت آب‌های سطحی و زیر زمینی است، استاندارد جهانی این است که باید ۲۰ درصد از منابع را مصرف کنید اگر ما این عدد را هم مصرف کنیم شاهد محیط زیست اکو سیستم مطلوب هستیم.

رضا پور افزود: اگر ۲۰ تا ۴۰ درصد مصرف آب داشته باشیم، شرایط قابل تحملی داریم اگر از ۴۰ درصد عبور و به ۶۰ درصد برسیم، تنش آبی داریم و اگر مصرف بالاتر از ۶۰ درصد داشته باشیم بحران آب جامعه را در بر می‌گیرد.

او گفت: در دنیا کشور‌هایی هستند که در هفته ساعت‌ها قطعی آب دارند، شاید در افق بلند مدت این اتفاق پیش بیاید اما امیدواریم با برنامه‌ریزی دقیق این اتفاق پیش نیاید.

تامین ۱۶۰ میلیون لیتر آب شرب شرق تهران با انتقال آب از سد ماملو

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: ۱۶۰ میلیون لیتر آب شرب شرق تهران با انتقال آب از سد ماملو به تهران در آینده نزدیک امکان پذیر است.

رضا پور تصریح کرد:در واقع افزایش بی رویه مصرف آب پایتخت می‌تواند کسری آب را در کشور به خصوص در تهران افزایش دهد و این یکی از دغدغه‌های اصلی ما به حساب می‌آید.

او ادامه داد: متاسفانه با افزایش جمعیت و ساخت و ساز‌های غیر مجاز و پراکندگی جمعیت در بستر رودخانه رو به افزایش است که ۴۸۰ دستور قضایی دریافت شد که از این رقم ۳۵۶ از آن‌ها را اجرایی کردیم، در حال حاضر ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ حلقه چاه غیر مجاز را در استان بسته‌ایم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران بیان کرد: امسال از نظر طراحی عمرانی تصفیه خانه ششم را بعد از گذشت ۲۰ سال به بهره برداری رساندیم، در واقع ما با احداث تونل ۳۰ کیلومتری آب را به تصفیه خانه رساندیم که با احداث این تونل کیفیت آب دو چندان شده است.

او گفت: انتقال آب از سد ماملو به صنایع پایین دست با اجرای ۲۳ کیلومتر خط انتقال و نصب دو مخزن انجام شد که از اهداف اجرای این پروژه می‌توان به تامین سالانه ۷ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز نیروگاه‌های شهدای پاکدشت، شاهد و شهرک صنعتی عباس‌آباد، جلوگیری از برداشت آب‌های زیرزمینی و تامین آب مورد نیاز معادن شن و ماسه مستقر در منطقه اشاره کرد.

او ادامه داد: این طرح از انتهای سال ۹۶ آغاز شد و در دی ماه به شهرک صنعتی رسیده است و خوشبختانه با افتتاح این پروژه آب مورد نیاز به شهرک صنعتی می‌رسد.

رضا پور تاکید کرد: انتقال آب تصفیه خانه جنوب تهران به دشت‌های ورامین به طول ۳۴ کیلومتر در حال تکمیل است که امیدواریم این انتقال آب هم تا شهریور ۱۴۰۰ عملیاتی و اجرایی شود این طرح از سال ۹۱ آغاز شده است.

او با اشاره به بارگذاری جمعیت در اطراف تهران افزود: ما کشش و تاب آوری آب در تهران را باید بسنجیم به طوری که با توجه به وضعیت فعلی جمعیت اطراف تهران به ۲۰ میلیون نفر در سال ۱۴۱۰ برسد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: ما در طرح سازگاری با کم آبی مشکل جدی در تامین آب داریم، ما نباید در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شهری توسعه داشته باشیم ما نخست باید از قبل شرایط را فراهم کنیم.

۱۹۰ میلیون متر کسری مخزن آب‌های زمینی داریم

او در خصوص جلوگیری از رسوب گذاری در سد‌های تهران افزود: در واقع کار جهاد کشاورزی است که از طریق منابع مالی که دریافت می‌کنند از رسوب گذاری در سد‌ها جلوگیری می‌کنند، ۲۰ تا ۳۰ درصد حجم ذخایر رسوب است، ولی کیفیت آب در تهران بسیار بالا است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: ما حدود ۸ دشت در استان تهران داریم که این‌ها سالیانه افت آب زیرزمینی دارند خوشبختانه با بارش‌های سالانه سال ۹۸ وضعیت دشت‌های ورامین و شهریار مطلوب شده است، متاسفانه ما ۱۹۰ میلیون متر کسری مخزن آب‌های زمینی داریم.

رضا پور تاکید کرد: فرونشست سالانه در تهران ۲۰ سانت در استان‌های تهران داریم، ولی در شهر تهران این فرونشست کمتر است، برای جلوگیری از این فرونشست در تهران برنامه داریم که ۲۷۰ میلیون آب زیرزمینی کمتر استفاده کنیم.

او ادامه داد: تنها سد طالقان فعالیت گردشگری دارد، چون بقیه سد‌ها مصارف آب شرب تهران را تامین می‌کنند و این مصوبه شورای عالی امنیت است.

 

باشگاه خبرنگاران جوان