عربستان و امارات سه‌ چهارم نیاز نفت ژاپن را تامین کردند
عربستان و امارات سه‌ چهارم نیاز نفت ژاپن را تامین کردند
ژاپن در کل ۸۰.۰۱ میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه وارد کرده که ۹۳.۵ درصد از آن را ۷ کشور عربی مخصوصا عربستان و امارات تامین کرده‌اند.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از عرب نیوز، اطلاعات آژانس منابع طبیعی و انرژی ژاپن متعلق به وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت این کشور نشان می‌دهد عربستان موقعیت خود را به عنوان برترین عرضه کننده نفت به ژاپن در ژانویه با 36.45 میلیون بشکه حفظ کرده است که 45.7 درصد از کل واردات نفت ژاپن را تشکیل می‌دهد.

طبق گزارش این آژانس، ژاپن در کل 80.01 میلیون بشکه نفت در ماه ژانویه وارد کرده است که 93.5 درصد از آن را 7 کشور عربی تامین کرده‌اند.

واردات از امارات به 24.25 میلیون بشکه معادل 30.3 درصد می‌رسید در حالی که قطر 6.189 میلیون بشکه معادل 7.7 درصد از کل واردات ژاپن را تامین کرده بود.

واردات نفت ژاپن از کویت 4.4 میلیون بشکه معادل 5.6 درصد از کل واردات این کشور بود.

بحرین 1.85 میلیون بشکه نفت به ژاپن صادر کرده که 2.3 درصد از کل واردات ژاپن را تشکیل می‌دهد و واردات از عمان به 1.31 میلیون بشکه معادل 1.6 درصد می‌رسد. سهم الجزایر در واردات نفت ژاپن 0.3 درصد بوده است.

واردات از منطقه مرزی بین عربستان و کویت برابر با 185643 بشکه معادل 0.2 درصد از کل واردات نفت ژاپن بوده است.

روسیه 2.30 میلیون بشکه نفت به ژاپن صادر کرده که 2.9 درصد از واردات نفت این کشور را تشکیل داده است. واردات نفت از آمریکا در ژانویه 0.6 درصد از واردات نفت ژاپن را تشکیل می‌داد و اکوادور 740 هزار بشکه نفت خام به این کشور صادر کرد یعنی 0.9 درصد سهم از واردات نفت ژاپن.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شد شرکت‌های نفت و انرژی ژاپن واردات از این کشور را طی یک سال گذشته متوقف کنند. ایران قبل از آغاز تحریم های آمریکا حدود 5 درصد از نیاز نفتی ژاپن را تامین می‌کرد.