طرح آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر بهره‌برداری شد
طرح آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر بهره‌برداری شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت: پروژه آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر در قالب چهل و سومین هفته پویش «هر هفته الف- ب- ایران»، به صورت ویدئو کنفرانسی و با دستور وزیر نیرو در ملایر بهره برداری شد.

منصور ستوده روز سه شنبه در آیین بهره برداری از این پروژه افزود: سد کلان ملایر با مساحت ۳۸۴ کیلومتر مربع و طول دریاچه ۴۹۰ متر با حجم مخزن ۴۵ میلیون متر مکعب، با هدف تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و محیط زیست جنوب استان همدان ساخته شده است.

وی با بیان اینکه هم اینک بیش از ۴۱ میلیون متر مکعب آب پشت این سد قرار دارد اظهار داشت: ۷۵۸ میلیارد ریال برای ساخت این سد هزینه شده و قرار است ۲۲ میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.

ستوده عنوان کرد: این ۲۲ میلیون متر مکعب آب شامل ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر و روستاهای مسیر، ۵۰۰ هزار متر مکعب آب مورد نیاز شهرک صنعتی سهند، چهار میلیون متر مکعب حق آبه کشاورزی پایین دست و ۵.۵ میلیون متر مکعب حق آبه محیط زیست است.

وی اضافه کرد: تصفیه خانه آب آشامیدنی در پایین دست سد کلان ملایر نیز با ظرفیت ۵۰۰ لیتر در ثانیه ساخته شده است که به طور متوسط ۳۸۰ لیتر در ثانیه را هم اینک می تواند برای شهر ملایر تصفیه و تامین کند.

به گزارش نبض‌انرژی،مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان تصریح کرد: نزدیک به ۲۶۵ لیتر از ۳۸۰ لیتر در ثانیه برای مخزن پیش بینی شده در مجاور سپاه است که ۸۰ درصد آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر را تامین می کند و ۱۱۵ لیتر آن نیز به مخزن «پیر ویلان» منتقل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ساخت تصفیه خانه آب ملایر با قیمت اولیه ۴۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت اما این طرح با هزینه کرد ۲ هزار میلیارد ریال و با ۹۵ درصد پیشرفت اجرا شده است.

ستوده اظهار داشت: ۱۲ میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز شهر با اجرای ۳۸ کیلومتر خط آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر منتقل می شود که تاکنون با هزینه کرد ۵۷۳ میلیارد ریال ۳۷ کیلومتر از این طرح اجرا شده است.

وی افزود: بر اساس پیش بینی انجام شده جمعیت ملایر در سال ۱۴۱۵ به ۳۳۰ هزار نفر خواهد رسید و طبیعی است که ۲۷ حلقه چاهی که اکنون آب آشامیدنی را تامین می کند پاسخگو نخواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان اظهار داشت: برای تامین نیاز آبی ۳۰ میلیون متر مکعب خط آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر احداث شد تا ۱۲ میلیون متر مکعب از این نیاز آبی تامین شود.

در قالب پویش هر هفته#الف_ب_ایران قرار است از ۲۵۰ پروژه مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری شود.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، از ۲۰ پروژه آماده افتتاح که امروز /سه‌شنبه/ به بهره‌برداری می‌رسد، ۶ پروژه در استان کرمانشاه، چهار پروژه در استان گیلان، ۶ پروژه در ۲ استان آذربایجان شرقی و فارس، ۲ پروژه در استان بوشهر، یک پروژه در استان همدان و یک پروژه برق‌رسانی روستایی در ۱۷ استان کشور قرار دارد.

ایرنا