سرمایه‌گذاری روسیه برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی
سرمایه‌گذاری روسیه برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی
مسکو - شرکت سرمایه‌گذاری های مستقیم روسیه اعلام کرد، این صندوق و شرکت «فرتوم» که در زمینه انرژی فعال است، سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه خورشیدی با قدرت ۱۱۶ مگاوات در جمهوری کالمیکیا را آغاز کرده است تا سهم منابع تجدیدپذیر برای تامین انرژی این کشور را افزایش دهد.

به گزارش نبض‌انرژی،این شرکت روز سه شنبه اعلام کرد: این پروژه بزرگترین نیروگاه تولید انرژی خورشیدی در روسیه خواهد بود و انتظار می رود فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۷۸ مگاوات در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱میلادی به پایان برسد و مرحله دوم و تکمیلی آن در سال ۲۰۲۲ آغاز به کار کند.

قرار است این  نیروگاه توسط شرکت فورتوم که نیروگاه های بادی اولیانوفسک و رستوف را مجموعا با قدرت ۳۵۰ مگاوات در سبد خود دارد و نیز صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه، به صورت مشترک اجرا شود.

اکنون سهم منابع انرژی تجدیدپذیر در بخش انرژی روسیه به ۰.۳ درصد رسیده است و برنامه ریزی شده است در پایان سال ۲۰۲۴ به حدود یک درصد برسد.

نهاد متولی تامین انرژی روسیه برنامه ریزی کرده اند که سهم منابع تجدیدپذیر برای تامین انرژی روسیه تا سال ۲۰۳۵ باید به چهار تا پنج درصد برای تولید ۱۰هزار مگاوات انرژی برسد.

برنامه پشتیبانی از انرژی های تجدیدپذیر روسیه به ظهور بخش برق جدید در روسیه کمک کرده است اما حتی تا سال ۲۰۲۴ که برنامه پشتیبانی به طور کامل اجرا شود، سهم انرژی های تجدیدپذیر در تراز انرژی روسیه تنها یک درصد خواهد بود که در مقایسه با شاخص های سایر کشورها بسیار ناچیز است.

به عنوان مثال، همین شاخص در آلمان – ۳۶.۵، استرالیا – ۱۵، ایالات متحده آمریکا – ۱۱، چین – ۹.۷، هند  هشت درصد و در کانادا  هفت درصد است.

ایرنا