صادرات گاز به همسایگان اولویت همیشگی است
صادرات گاز به همسایگان اولویت همیشگی است
وزارت نفت اعلام کرد:مذاکرات اولیه صادرات گاز به کویت در دولت هفتم آغاز شده بود و در سال۱۳۸۳ توافقنامه صادرات گاز به کویت به امضای وزرای نفت دو کشور رسید.

وزارت نفت در واکنش به گزارش منتشر شده با «صادرات گاز به کویت، فرصتی که سوخت» که ۲۸ بهمن ماه منتشر شده بود، توضیحاتی به این شرح ارائه داده است:

سیاست صادرات گاز به همسایگان اولویت همیشگی است

 بر اساس سخنان اخیر آقای رستم قاسمی، وزیر سابق نفت، در خصوص صادرات گاز به کویت، به اطلاع می‌رساند، مذاکرات اولیه صادرات گاز به کویت در دولت هفتم و در سال ۱۳۷۹ آغاز شده بود و در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ و در حاشیه اجلاس اوپک اصفهان توافقنامه صادرات گاز به کویت به مدت ۲۵ سال و به میزان ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز برای تحویل در اواخر سال ۲۰۰۷ به امضای وزیران نفت دو کشور رسید.

به گزارش نبض‌انرژی،براساس آن توافقنامه قرار بود صادرات گاز به کویت از طریق احداث خط لوله‌ای به طول ۲۶۰ کیلومتر از مسیر بندر گناوه و از طریق دریا و خشکی انجام شود و جزئیات اجرایی قرارداد نیز قرار بود ظرف ۶ ماه بعدی نهایی شود که با روی کار آمدن دولت نهم این توافقنامه دچار فراز و نشیب شد و به مسیر دیگری افتاد. در عین حال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم مجدداً مذاکره جهت صادرات گاز به کویت از سر گرفته شد.

مزید اطلاع نگارنده گزارش مهر، موضوع اخذ مصوبه از مجلس عراق جهت انتقال بخشی از گاز صادراتی ایران به عراق از مسیر خط لوله بصره نیز بخشی از تلاش‌های ایران برای صدور گاز به کویت بوده که در دولت دهم کلید خورد و در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پیگیری و منجر به امضای تفاهم نامه‌ای در این زمینه شد که اجرایی شدن آن با توجه به تغییر شرایط سیاسی بین المللی به تأخیر افتاده است. با توجه به مؤلفه‌های متعدد مؤثر در این گونه مذاکرات، این موضوع به عنوان یکی از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اولویت صادرات گاز به همسایگان خود همچنان در دستور کار قرار دارد. بدیهی است اجرایی شدن این سیاست‌ها نیازمند فراهم شدن مقدماتی است که مقتضیات آن در حیطه اختیار یک فرد قرار ندارد. لذا انتظار است در طرح چنین مباحثی افراد دچار هیجان نشوند و مصالح بلندمدت و آتی کشور را بدون سنجه مناسب برای جله توجه لحظه‌ای صرف نکنند.