اجرای بیش از ۶ هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت و گاز توسط قرارگاه خاتم
اجرای بیش از ۶ هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت و گاز توسط قرارگاه خاتم
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: این قرارگاه بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز در نقاط مختلف کشور اجرا کرده است و پروژه خط لوله شازند- قم- ری یکی از این پروژه‌هاست.

به گزارش نبض‌انرژی،به نقل  از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به توان بالای متخصصان داخلی در اجرای پروژه‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی افزود: شاید زمانی در اجرای پروژه‌های این حوزه در کشور تردیدهایی وجود داشت اما امروز از پرتو خودباوری ایجادشده در کشور، شاهد اجرای ابرپروژه‌هایی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی هستیم که همگان را به توانمندی متخصصان داخلی معترف ساخته و خط لوله شازند- قم- ری یکی از این پروژه‌هاست.

وی افزود: پروژه خط لوله شازند – قم – ری به صورت EPC به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و با هدف انتقال فرآورده تولیدی پالایشگاه شازند اراک به  قم و در نهایت به استان تهران اجرا شده است.

سردار محمد در خصوص ظرفیت این خط لوله گفت: این خط لوله ۲۶ اینچی به طول ۲۹۵ کیلومتر با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز زمینه کاهش حمل و نقل بین شهری را فراهم می‌سازد و از سوی دیگر باعث کاهش هزینه انتقال فرآورده‌های نفتی از محل تولید تا مصرف می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به موانع و مشکلات موجود در لوله‌رانی در تقاطع‌ها و راه‌های طول مسیر و حجم ۶.۲ میلیون مترمکعبی خاکبرداری در این پروژه خاطرنشان کرد: این پروژه در سال جهش تولید و در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و ارزش‌آفرینی در حوزه نفت و گاز اجرا شده است و در زمینه توزیع عادلانه ثروت در کشور نقش موثری دارد.