سهم ۶.۴ درصدی استان فارس از سوخت گاز سی ان جی/ مصرف بنزین ۱۷.۵ درصد کاهش یافت
سهم ۶.۴ درصدی استان فارس از سوخت گاز سی ان جی/ مصرف بنزین ۱۷.۵ درصد کاهش یافت
سهم ۶.۴ درصدی استان فارس از سوخت گاز سی ان جی/ مصرف بنزین ۱۷.۵ درصد کاهش یافت فضل‌الله اکبری با بیان اینکه استان فارس با میانگین مصرف روزانه ۱۲ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی رتبه چهارم مصرف سوخت در کشور را دارا است، گفت: در ۱۱ ماه گذشته حدود ۴ میلیارد لیتر فرآورده‌های نفتی (بنزین – نفت گاز –نفت سفید- نفت کوره) بدون وقفه و مشکل تا کنون تامین و توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

فضل‌الله اکبری با بیان اینکه استان فارس با میانگین مصرف روزانه ۱۲ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی رتبه چهارم مصرف سوخت در کشور را دارا است، گفت: در ۱۱ ماه گذشته حدود ۴ میلیارد لیتر فرآورده‌های نفتی (بنزین – نفت گاز –نفت سفید- نفت کوره) بدون وقفه و مشکل تا کنون تامین و توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

او افزود: میانگین مصرف فرآورده بنزین، نفت گاز (گازوئیل)، در یازده ماهه امسال به ترتیب چهار میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر و پنج میلیون لیتر بوده که مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷.۵ درصد کاهش و مصرف نفت گاز در مدت مشابه سال قبل ۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش نبض‌انرژی،معاون فنی عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس با بیان اینکه در یازده ماهه امسال به‌طور میانگین روزانه ۲۹۰ هزار لیتر نفت سفید و ۱۸۰ هزار لیتر نفت کوره توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱ کاهش و ۲۳ درصد افزایش داشته است، ادامه داد: اجرای طرح توزیع الکترونیکی نفت سفید و برخورداری خانوار‌ها وصنایع از گاز طبیعی از جمله عوامل تاثیر گذار براین کاهش مصرف نفت سفید بوده‌اند.

اکبری با بیان اینکه درحال حاضر ۲۸۸ باب جایگاه عرضه سوخت مایع (بنزین ونفت گاز) با حدود ۳۷۰۰ نازل در سطح استان فعال و در حال ارائه سوخت رسانی به مردم هستند، بیان کرد: در تمامی جایگاه‌های کلان شهر شیراز (بنزین و نفت گاز یورو ۴) و در ۴۰ باب جایگاه‌های شهرستان‌های استان به ویژه جایگاه‌های مستقر در محور‌های مواصلاتی نفت گاز یورو ۴ نیز توزیع می‌شود.

او با بیان اینکه در همین مدت حدود ۶۶۰ میلیون لیتر سوخت (نفت گاز) به نیروگاه‌های استان تحویل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶۵ درصد رشد ر انشان می‌دهد، تصریح کرد: کاهش فشار گاز بر اثر برودت و کاهش دما منجربه استفاده نیروگاه از سوخت دوم شده و این عامل از جمله علل این افزایش مصرف هستند.

اکبری عنوان کرد: در مدت یاد شده بیش از ۵۴۰ میلیون متر مکعب گاز سی ان جی در استان مصرف شده که به همین میزان در مصرف بنزین صرفه جویی شده است، این میزان مصرف نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز حدود ۱۵ درصد رشد داشته است و با میانگین مصرف روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب سهم استا ن فارس از مصرف سوخت سی ان جی کشور حدود ۶.۴ درصد است.

معاون فنی عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس اظهار کرد: توسعه جایگاه‌های سی ان جی، اجرای طرح دوگانه سوز کردن رایگان خودرو‌های عمومی (تاکسی ووانت بار‌های عمومی)، افزایش کارگاه‌های تبدیل وضعیت و فراهم کردن شرایط لازم برای جذب سرمایه گذار در این حوزه از جمله اقدامات شرکت در راستای توسعه صنت سی ان جی در استان است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز ۹ کارگاه تبدیل دراستان فعال هستند، گفت: در راستای اجرای طرح دوگانه سوز کردن رایگان خودرو‌های عمومی تا کنون ۳۰۸۰ خودور معادل ۸۰ درصد از خودرو‌های ثبت نام شده تاکنون بطور کاملا رایگان تبدیل شده و مابقی در صف انتظار هستند.

اکبری بیان کرد: تعداد ۱۲۹ باب جایگاه سی ان جی با ۷۲۰ نازل فعال در حال سوخت رسانی به مردم هستند و حدود ۱۵۰ هزار خودرو در طول ۲۴ ساعت از جایگاه‌های سوخت خود را دریافت می‌کنند.