عملکرد نیروگاه «سنگتوده 1» محور دیدار وزرای انرژی تاجیکستان و روسیه
عملکرد نیروگاه «سنگتوده 1» محور دیدار وزرای انرژی تاجیکستان و روسیه
وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان در چارچوب نشست کمیسیون بین دولتی همکاری های اقتصادی این کشور و روسیه با همتای روس خود دیدار کرد.

به گزارش نبض‌انرژی، «دلیر جمعه» وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان و «نیکولای شولگین اف» وزیر انرژی روسیه ملاقات و گفت‌وگو کرد.

بنابر گزارش وزارت انرژی روسیه، در چارچوب آمادگی برای اجلاس کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی که در تاریخ 8-9 فوریه در مسکو برگزار شد، پروژه‌های فعلی و امیدوارکننده شرکت‌های مجتمع سوخت و انرژی روسیه در تاجیکستان بررسی شد.

طرفین موضوع توسعه صنعت برق در تاجیکستان، به ویژه، عملکرد نیروگاه برق آبی سنگتوده 1 و امکان صادرات برق تولید شده توسط این ایستگاه مطابق با توافق نامه بین دولتی دو کشور از سال 2009 میلادی را بررسی کردند.

طبق اظهارات شرکت سهامی باز این نیروگاه برق آبی حق فروش برق تحت قرارداد مستقیم و صادرات مستقل آن در توافق نامه بین دولتی دو کشور در مورد روش و شرایط سهامی روسیه در ساخت نیروگاه مذکور و همچنین در توافق نامه همکاری در بهره برداری از این ایستگاه، درج شده است.

این شرکت تاکید کرد علاقه مند به کسب توافق با وزارت انرژی و منابع آبی تاجیکستان و همچنین شرکت «برق تاجیک» است، اما تاکنون آنها نتوانسته‌اند از این حقوق خود استفاده کنند.

شرکت مذکور مدعی شده که این امر نه تنها امکان بهبود شاخص‌های مالی نیروگاه را به نفع سهام‌داران دو طرف، بلکه همچنین افزایش درآمد بودجه این کشور را فراهم می‌کرد.

در حال حاضر کل برق نیروگاه سنگتوده 1 توسط شرکت «برق تاجیک» که انتقال، توزیع و فروش آن را به مصرف کنندگان نهایی تضمین می‌کند، خریداری می‌شود.

شرکت برق تاجیک تا اوایل سال جاری از این نیروگاه بیش از 140 میلیون دلار بدهکار است.

شرکت سهامی باز سنگتوده 1  شرکت مشترک روسی و تاجیکستان است. سهم دولت تاجیکستان در این شرکت مشترک 25 درصد به علاوه یک سهام است و 75 درصد مابقی منهای یک سهم در اختیار شرکت‌های روسی قرار دارد.

ظرفیت صحبت شده این نیروگاه 670 مگاوات و میانگین تولید روزانه حدود 9.4 میلیون کیلووات ساعت است.

 

فارس