نیروگاه‌های خورشیدی و طرح‌های تامین برق در استان فارس بهره‌برداری شدند
نیروگاه‌های خورشیدی و طرح‌های تامین برق در استان فارس بهره‌برداری شدند
همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی ۲ طرح نیروگاه خورشیدی و همچنین کمربند فیبر نوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های فوق توزیع برق در استان فارس به دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسیدند.

به گزارش نبض‌انرژی،غلامرضا نصیری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس  سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها اظهار داشت: نیروگاه های خورشیدی لایزنگان داراب به ظرفیت شش دهم مگاوات و سروستان به ظرفیت یک مگاوات با سرمایه گذاری ۱۱۳ میلیارد ریال احداث شده اند که برای نیروگاه لایزنگان داراب که با مشارکت ساتبا احداث شده، ۴۸ میلیارد ریال و برای نیروگاه شهرک صنعتی سروستان ۶۵ میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس افزود:همچنین طرح تکمیل کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در استان فارس در قالب پویش الف – ب- ایران به بهره برداری رسید که با تکمیل این طرح، واحدهای دیسپاچینگ، حفاظت و کنترل و همچنین همه واحدهای مدیریت تامین و انتقال برق می‌توانند به پایش مستمر شبکه بپردازند، این کار به صورت متمرکز انجام می‌شود و هر گونه اختلال و اشکال در شبکه می‌تواند از راه دور پایش شود.

نصیری  اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر  ۸۶.۱۲ مگاوات است که مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۶۷.۶ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی ۲۰۲۱ کیلووات می‌باشد و هم اکنون نیز ظرفیت ۱.۶ مگاوات نیروگاه خورشیدی لایزنگان و سروستان به آن افزوده شده است.

وی ادامه داد: نزدیک به ۷۰.۵۲ مگاوات از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده در استان فارس تنها در دولت دوازدهم توسعه یافته است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با بیان اینکه اجرای طرح تکمیل کمربند فیبرنوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های فوق توزیع برق در این استان، یک کار ماندگار و اساسی برای تثبیت و پایداری تامین و انتقال برق است، اظهار داشت: برای احداث طرح‌های تکمیل کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست های تامین و انتقال برق در استان فارس در سال ۹۹ اعتبار مناسبی اختصاص یافته و این اعتبارات در سال‌های آتی نیز پیش‌بینی خواهد شد تا با اجرای کمربند فیبر نوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در فارس، نیازهای اصلی این طرح تامین شود.

نصیری گفت:‌ استان فارس دارای چهار کمربند بزرگ فیبرنوری است، فازهای یک و ۲ این کمربند به گونه‌ای طراحی شده است که ارتباطات سریع بین ایستگاه‌ها را برقرار کند؛هم اینک فازهای بعدی هم در حال طراحی است و مابقی ایستگاه‌ها را در کلان‌شهر شیراز و سایر شهرستان‌ها پوشش می‌دهد تا درصد رویت پذیری شبکه‌های تامین و انتقال برق افزایش یابد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد: اکنون میزان رویت پذیری ایستگاه‌های فوق توزیع در استان فارس و جنوب کشور بالای ۹۹ درصد است و با اجرای فازهای بعدی طرح تکمیل کمربند فیبر نوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های برق این رویت پذیری افزایش می‌یابد و رویت پذیری و قابلیت اطمینان پذیری به صد در صد نزدیک می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین این شبکه از جوانب مختلف تغذیه می‌شود و به صورت کمربند، ایستگاه‌های شیراز و سایر شهرها را پوشش می‌دهد و اگر ارتباط بین ایستگاه‌ها در این طرح به علت حوادث و یا هر اتفاق دیگری از یک سمت قطع شود، طرح به گونه‌ای طراحی شده که ایستگاه‌ها و پست‌های برق بتوانند رویت پذیری داشته باشند و ارتباط آن برای دیسپاچینگ و سایر واحدهای مدیریت شبکه قابل دسترسی باشد.

بر اساس گزارش سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ، انرژی خورشیدی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی‌های تجدیدپذیر است. میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را داراست. کشور ایران نیز در این کمربندی واقع شده است و مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب است و می‌تواند بخش قابل توجهی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین کند.

کشورمان بـا وسعـت حدود یک میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومتـر مربـع در عرض جغرافیایی ۳۹- ۲۵ درجه شمالی و دارا بودن متوسط ساعت آفتابی سالانه بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ ساعت در کنار قرارگیری در پهنه بالای خورشیدی، از توان کافی به‌منظور بکارگیری سلول‌های فتوولتائیک و تولید برق پاک با استفاده این سیستم‌ها برخوردار است.

این در حالی است که در برخی از مناطق به‌دلیل شدت تابش بالاتر، کاهش غبارهای محلی و تسهیل دسترسی به زمین توان فنی یاد شده به توان فنی و اقتصادی مناسب تبدیل شده است.

 

 

ایرنا