قطر ظرفیت تولید ال‌ان‌جی را افزایش می‌دهد
قطر ظرفیت تولید ال‌ان‌جی را افزایش می‌دهد
قطرپترولیوم در نظر دارد ظرفیت تولید ال‌ان‌جی خود را از رقم کنونی 77 میلیون تن در سال به 110 میلیون تن تا سال 2026 برساند.

به گزارش نبض‌انرژی، قطرپترولیوم در نظر دارد ظرفیت تولید ال‌ان‌جی خود را از رقم کنونی 77 میلیون تن در سال به 110 میلیون تن تا سال 2026 برساند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، قطرپترولیوم، عمده‌ترین تأمین‌کننده گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) در جهان، روز دوشنبه (20 بهمن‌ماه) قراردادی را برای توسعه فاز نخست پروژه ال‌ان‌جی «میدان شمالی» امضا کرد که هدف آن افزایش 40 درصدی تولید ال‌ان‌جی قطر تا سال 2026 است.
مؤسسه مشاوره انرژی وودمکنزی اعلام کرد که توسعه این پروژه ظرفیت تولید ال‌ان‌جی قطر را از 77 میلیون تن در سال به 110 میلیون تن می‌رساند.
سعد الکعبی، مدیرعامل قطرپترولیوم، در یک کنفرانس خبری مجازی گفت: بهره‌برداری از این فاز تا سه ماه چهارم 2025 آغاز می‌شود و تا اواخر سال 2026 یا اوایل سال 2027 به ظرفیت کامل می‌رسد.
وی گفت: مجموع هزینه این پروژه 28 میلیارد و 700 میلیون دلار خواهد بود که آن را به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در چند سال گذشته و بزرگ‌ترین ظرفیت تولید ال‌ان‌جی تبدیل کرده است.
کعبی که وزیر انرژی قطر هم هست افزود: در حالی که قطرپترولیوم آماده است «میدان شمالی» را به تنهایی توسعه دهد، هفته آینده روند مناقصه شرکت‌های بین‌المللی برای به‌دست آوردن 30 درصد سهام فاز نخست پروژه آغاز می‌شود.
وی انتظار دارد تا پایان سال جاری میلادی درباره نهایی شدن مشارکت با شرکت‌های نفتی برای توسعه این میدان تصمیم‌گیری شود.
انتظار می‌رود فاز دوم این پروژه، معروف به پروژه جنوب «میدان شمالی»، ظرفیت تولید ال‌ان‌جی قطر را تا سال 2027 به 126 میلیون تن در سال برساند.
وزیر انرژی قطر تصریح کرد: قطرپترولیوم هم‌اکنون در حال بررسی افزایش ظرفیت ال‌ان‌جی و رساندن این رقم به فراتر از 126 میلیون تن در سال است.