ظرفیت نیروگاهی کشور ۱۲ برابر شده است
ظرفیت نیروگاهی کشور ۱۲ برابر شده است
وزیر نیرو با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های خوب صورت گرفته در بخش انرژی الکتریکی در کشور، از افزایش 12 برابری ظرفیت نیروگاهی در زمان حاضر نسبت به سال‌های پیش از انقلاب خبر داد.
به گزارش نبض‌انرژی،به نقل از وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» اظهار داشت: عرصه انرژی برای کشوری مثل ایران که منابع سرشاری دارد، عرصه مهم و حائز توجهی است، اما نباید فراموش کرد که در کنار همه این جلوه‌ها به عنوان فرصت، ما همانند همه جوامع دنیا مصرف کننده انرژی هم هستیم.

وی افزود: بنابراین در کنار کار روی این منابع و ایجاد ارزش افزوده از روش‌های مختلف اعم از تبدیل انرژی به کالا، صادرات انرژی و تبدیل آن به اشکال مختلف اگر متناسب با عرصه تولید روی بخش مصرف توجه و کار نکنیم ممکن است زمانی ببینیم که بزرگترین مصرف کننده این فرصت‌ها خودمان هستیم و بخش عمده‌ای از انرژی را به شکل خام با راندمان پایین به میزان بالا مصرف می‌کنیم و آنچه را که باید برای ما تولید ثروت، ایجاد اشتغال و پیوستگی و پیوند با کشورهای همسایه بکند، ناچارا به عنوان نمونه از زیر زمین بیرون آورده و یا در بخش تجدیدپذیرها از نیروی باد و خورشید استفاده، تولید و خودمان مصرف کنیم.

اردکانیان تاکید کرد: حتما باید در بخش مدیریت مصرف و تقاضای انرژی هم متناسب با مدیریت تولید و عرضه کار کنیم.

وزیر نیرو گفت: در کشور سرمایه‌گذاری خوبی روی انرژی الکتریکی انجام شده است؛ 42 سال پیش جمعیت ما حدود 40 درصد جمعیت فعلی بود، در حالی که اکنون این میزان 2.3 برابر شده اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۱۲ برابر شده است. این حاکی از آن است که متناسب با سرمایه‌گذاری از درآمدهای نفتی برای ساخت نیروگاه‌ها در توسعه علم، دانش و طراحی هم کار کردیم و اکنون هم طراحی کرده و می‌سازیم و ظرفیت 85 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده در کشور در مقایسه با 7 هزار مگاوات سال 57 حاکی از یک دستاورد بزرگ است.

وی اظهار داشت: علاوه بر انرژی‌های متکی به سوخت‌های هیدروکربنی در بخش تجدیدپذیرها هم 30 هزار مگاوات ظرفیت شناسایی شده برای احداث نیروگاه‌های بادی داریم. در زمینه نیروگاه‌های خورشدی هم در سال‌های اخیر کارهای خوبی شروع شده و در زمان حاضر ظرفیت نصب شده در این بخش‌ها حدود 900 مگاوات است.

اردکانیان در این باره که سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌صرفه است یا خیر؟ گفت: قطعا در مدار اولیه‌اش، این‌گونه نیست اما با رشد فناوری‌ها و کاهش قیمت تمام شده صرفه بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: همچنین این امکان فراهم شده که سرمایه‌گذاران در بخش تجدیدپذیرها انرژی تولیدی خود را با استفاده از شبکه انتقال موجود در کشور به کشورهای همسایه هم صادر کنند و این می‌تواند از توجیه بالاتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: رشد مصرف انرژی ما در کشور طی 10 سال گذشته حدود 4.6 درصد بود؛ در بخش خانگی که بیشتر، مصرف متعارف است رشد زیر 4 درصد بوده و در بخش‌های تولیدی کشور اعم از صنعت، کشاوری و معدن بالاتر از این است و نشان از سلامت کار دارد.

اردکانیان گفت: فعالیت‌های کشور در عرصه تولید زیاد است که هر سال انرژی بیشتری به بخش‌های مولد کشور عرضه می‌شود. علاوه بر این امکان صادرات هم وجود دارد. 40 سال پیش چنین شبکه‌ای وجود نداشت اما اکنون با همه کشورهای همسایه ارتباط شبکه برق داریم؛ با برخی هم سنکرون شده‌ایم و برخی هم در دستور کار است.

وی در خصوص پویش #هرهفته_الف_ب_ایران هم گفت: تا پایان این هفته، 223 پروژه از 250 پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب با سرمایه‌گذاری حدود 64 هزار میلیارد تومان طبق برنامه امسال پویش افتتاح خواهد شد که پروژه‌های این هفته در استان‌های اردبیل و فارس است.

اردکانیان این پروژه‌ها را شامل یک نیروگاه 160 مگاواتی، سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر جدید صدرا، تصفیه‌خانه آب شهر فسا و تعدادی نیروگاه خورشیدی برشمرد و گفت: مجموع سرمایه‌گذاری‌های پروژه‌های بزرگی که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسیده و به بهره‌برداری می‌رسد بیش از 8 هزار و 750 میلیارد تومان است.