وزیر نفت: جهش دوم و سوم پتروشیمی در شرایط تحریم شکل گرفت
وزیر نفت: جهش دوم و سوم پتروشیمی در شرایط تحریم شکل گرفت
وزیر نفت با بیان اینکه جهش دوم و سوم پتروشیمی در شرایط تحریم شکل گرفت، گفت: صنعت پتروشیمی نیز هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته اما با تلاش های صورت گرفته از این تحریم ها عبور کردیم.

به گزارش نبض‌انرژی،بیژن زنگنه در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی ایران ملاست در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: امروز فرصت مناسبی برای برگزاری نمایشگاه ایران پلاست ایجاد شده، با وجود محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا تلاش‌های شکل گرفته در این نمایشگاه در معرض نمایش قرار گرفته است.

وزیر نفت تصریح کرد:این نمایشگاه بیشتر ماشین‌های های خط تولید در صنایع پایین دست و شرکت‌های  دانش بنیان را به نمایش می‌گذارد.

وی افزود: صنایع پایین دستی زمینه مناسبی برای توسعه دارند و خیلی از تجهیزات در داخل تولید می‌شود و صنعت به عنوان متولی این بخش را باید توسعه دهد و وزارت نفت نیز با صنایع پیشران حمایت‌های لازم را انجام خواهد داد.

وی افزود: در شرایط تحریمی به جهش دوم  سوم رسیدم و سه مجتمع بزرگ در عسلویه با واحد‌های ترکیبی با خوراک هیدورکربن مایع و گاز دارند و می‌توانند زنجیره نیاز کشور را تامین کنند.

زنگنه ادامه داد: تحریم ناپذیری صنعت پتروشیمی حرفی شعار گونه به منظور ضایع کردن زحمات فعالان این حوزه است، این حوزه نیز قابل تحریم است، اما تلاش‌های فراوانی برای عبور از این محدودیت‌ها صورت گرفته است.

وزیر نفت بیان کرد:  در تجهیزات بالا دستی پتروشیمی ۸۰ درصد خودکفا هستیم، در صنایع پایین دستی نیز همین شرایط برقرار است.

وی افزود: میزان تولید تولید گاز به یک میلیون و ۴۰ هزار مگاوات رسید و مروم باید با یک درجه صرفه جویی به ارائه خدمات پایدار کمک کنند.

زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت تا آخرین روز فعالیت کاری خود  با قدرت را ادامه می‌دهد، بیان کرد: ادامه این طرح‌ها در دولت‌های بعدی نیز دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه تخفیفی در خصوص خوراک پتروشیمی از سوی دولت ارائه نشده است و این اقدام مربوط به مجلس است.

وزیر نفت با بیان اینکه میدان گازی ایران و انگلیس در دریای شمالی بیان کرد: این میدان گاز مشترک نیست و ایران سهمی از این میدان دارد.

وی افزود:قیمت گذاری محصولات پتروشیمی دست خدا است و ورود دولت می‌تواند چرخه  را با مشکلات فراوانی مواجه کند.

 

خبرگزاری میزان