صعود قیمت نفت در پی کمبود عرضه
صعود قیمت نفت در پی کمبود عرضه
قیمت نفت پس از نخستین کاهش هفتگی متوالی که از اکتبر داشت، تحت تاثیر محدودیت عرضه از سوی تولیدکنندگان که به دورنمای منفی تقاضای کوتاه مدت واکنش نشان دادند، در معاملات روز دوشنبه آسیا بالا رفت.

به گزارش نبض‌انرژی،بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مارس با ۰.۴ درصد افزایش، به ۵۲ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل، با ۰.۶ درصد افزایش، به ۵۵ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید.

یک نماینده اوپک پلاس که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار کرد اوپک و متحدانش برآورد کرده اند که تا ۹۹ درصد محدودیت عرضه توافق شده را در ژانویه به اجرا گذاشته اند. در این بین، شرکت شورون اعلام کرد پیش از برنامه اش برای افزایش تولید شیل، منتظر خواهد ماند تا روند همه گیری کووید ۱۹ و برنامه اوپک پلاس مشخص شود.

شاخص مدیران خرید بخش تولید چین در ژانویه پایینتر از حد مطلوب بود و نشان داد تلاشها برای مهار شیوع کووید ۱۹ در حال تاثیر گذاشتن روی بزرگترین اقتصاد آسیاست. یک مشاور سلامت ارشد جو بایدن، رییس جمهور آمریکا هشدار داد نوع ویروس کرونا که در انگلیس شیوع پیدا کرده، احتمالا نوع متداول در آمریکا خواهد شد و ممکن است به ممنوعیت تجمعات منجر شود.

دورنمای تقاضا که با محدودیت عرضه جبران شده و افزایش سرمایه گذاری در کالاها باعث شد نفت طی چند هفته گذشته در محدوده ۵۲ دلار در هر بشکه معامله شود. مشکلات توزیع واکسن در اتحادیه اروپا، باعث نگرانی سرمایه گذاران شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در حالی که قیمت معاملات تحویل فوری فاقد جهت است اما منحنی معاملات آتی نشان می دهد که بازار متعادلتر می شود. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند بازیابی تعادل بازار نفت همچنان بالاتر از حد انتظار این گروه مالی بوده است و انتظار می رود ۹۰۰ هزار بشکه در روز کمبود عرضه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ وجود داشته باشد در حالی که پیشتر این کمبود ۵۰۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده بود.

 

ایسنا