سومین افزایش تولیدِ بزرگِ اوپک از آن ایران
سومین افزایش تولیدِ بزرگِ اوپک از آن ایران
رویترز نوشت: تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه متوالی در ماه ژانویه افزایش یافت و عربستان، عراق و ایران بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص دادند.

به گزارش نبض‌انرژی، تولید نفت اوپک برای هفتمین ماه متوالی در ماه ژانویه افزایش یافت؛ این افزایش به دنبال توافق این گروه با هم پیمانانش برای کم کردن از میزان کاهش تولید بی‌سابقه صورت گرفته است، هرچند کاهش غیراختیاری صادرات نیجریه، این افزایش را محدود کرد.

به نوشته این گزارش، 13 عضو اوپک در ماه ژانویه روزانه 25.75 میلیون بشکه در روز نفت تولید کردند که 160 هزار بشکه در روز از ماه دسامبر بیشتر است.

اوپک پلاس توافق کردند از ابتدای ژانویه نفت بیشتری تولید کنند، اما از ماه فوریه در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد کندی بهبود تقاضا، دوباره محدودیت‌هایی اعمال کردند.

آخرین توافق کاهش تولید اوپک پلاس قیمت نفت را به بالای 57 دلار در هر بشکه رساند که بالاترین رقم در 11 ماه گذشته به شمار می‌رود.

یک نماینده اوپک گفت: «این افزایش با توجه به سقف تولید بالاتر در ماه ژانویه طبیعی است.»

در ماه ژانویه، بیشترین افزایش تولید به عربستان و عراق تعلق داشته است که نشان دهنده سهمیه بیشتر این دو کشور است. عراق در حال حاضر تقریبا به تعهدات کاهش تولید خود عمل می‌کند، چیزی که در گذشته در انجام آن با مشکل روبرو بود.

از آنجایی که تقاضا در جهان تاحدی بهبود یافته، اوپک پلاس توافق کردند تا در ماه ژانویه روزانه 500 هزار بشکه نفت بیشتر تولید کنند که سهم اوپک حدود 300 هزار بشکه در روز است.

تولیدکنندگان اوپک در ماه ژانویه 103 درصد به توافق پایبند بودند که این رقم در ماه دسامبر برابر با 99 درصد بوده است.

صادرات نفت ایران از سه ماهه چهارم 2020 رو به افزایش است، هرچند که که بسیار پایین تر از سطح صادرات سال 2018 زمان خروج آمریکا از برجام است.

 

رویترز