۲۰۰ هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شود
۲۰۰ هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شود
مشاور وزیر و مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح سامانه‌های نوین آبیاری در سطح ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سنتی در سال جاری هدف‌گذاری شده که تاکنون در ۸۰ هزار هکتار اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش نبض انرژی از وزارت جهاد کشاورزی، «عباس زارع» افزود: این ۲۰۰ هزار هکتار در قالب ۱۰ هزار و ۵۰۰ پروژه اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: طرح سامانه نوین آبیاری تاکنون در قالب پنج هزار و 500 پروژه در سطح ۸۰ هزار هکتار اجرا شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و پنج هزار پروژه در سطح ۱۲۰ هزار هکتار نیز در دست اجرا است که تا تیرماه 1400 به اتمام می‌رسد.

وی، پیشرفت فیزیکی طرح سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی سنتی را نسبت به برنامه تعیین شده در سال جاری ۸۲ درصد عنوان کرد.

زارع، علت پیشرفت فیزیکی برنامه امسال را تخصیص اعتبارات باقی‌مانده از سال قبل در قالب کمک‌های بلاعوض به کشاورزان در ابتدای سال دانست و افزود: در سال ۹۸ حدود ۷۸ درصد اعتبارات طرح سامانه‌های نوین آبیاری در آخر سال تخصیص یافت.

وی گفت: در کل کشور در اراضی سنتی زراعی و باغی، از ابتدا تاکنون 2 میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

زارع ادامه‌داد: با احتساب اجرای طرح سامانه‌های نوین آبیاری در ۲۹۰ هزار هکتار اراضی مدرن در پایاب سدها و شبکه‌ها، در مجموع 2 میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به این روش‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

وی درباره انواع به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری گفت: با توجه به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، نزدیک به ۶۰ درصد روش‌های آبیاری اجرا شده از نوع موضعی، زیرسطحی و قطره‌ای و ۴۰ درصد دیگر هم شامل سایر روش‌های نوین آبیاری است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که بیشترین بازده آبیاری مربوط به روش آبیاری زیرسطحی و سپس موضعی است، تاکید کرد: بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، اولویت تخصیص کمک‌های بلاعوض دولت به اجرای سامانه‌هایی است که بازدهی بالاتری داشته باشند.

مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی افزود: روش‌های آبیاری زیر سطحی و موضعی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد بازدهی آبیاری در مزارع دارند.

وی ادامه‌داد: روش‌های آبیاری موضعی و تیپ بیشتر برای اراضی زراعی و محصولات ردیفی و روش‌های آبیاری قطره ای و میکرو برای باغ‌ها اجرا می‌شود.

زارع گفت: استفاده از روش‌های آبیاری نوین به شرایط آب و خاک، الگوی کشت، پراکندگی قطعات و نظام های بهره‌برداری و خرده مالکی بستگی دارد.

وی اضافه‌کرد: در مناطقی که کیفیت آب پایین یا شور است، به‌طور عمده از روش‌های کم فشار برای آبیاری گیاهان استفاده می شود.

زارع، هدف از اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری در زمین های کشاورزی را افزایش بهره وری از منابع آب و خاک، حفاظت کمی و کیفی از منابع پایه و تولید پایدار محصولات کشاورزی برشمرد.

وی افزود: اثربخشی این طرح بر اساس برآورد مراکز تحقیقاتی شامل پتانسیل افزایش محصولات زراعی و باغی دست‌کم ۳۰ درصد، پتانسیل متوسط افزایش بازدهی آبیاری ۴۴ درصد در داخل مزارع و کاهش مصرف نهاده‌هایی مانند کود، سم و بذر حداقل به میزان ۳۰ درصد است.

ایرنا