نفت از صعود بازماند
نفت از صعود بازماند
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تجدید قرنطینه کووید ۱۹ در بحبوحه نگرانیهای جدید نسبت به تقاضای جهانی برای سوخت کاهش پیدا کرد.

به گزارش نبض‌انرژی، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در مارس با هشت سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۵۵ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در مارس با یک سنت کاهش، ۵۲ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه بود.

تحلیلگران گروه ANZ با اشاره به قرنطینه در هنگ کنگ، چین و فرانسه در پی افزایش آمار ابتلا که فعالیت تجاری و مصرف سوخت را محدود می کند، اظهار کردند: نشانه های تقاضای ضعیفتر روی بازار سنگینی می کند.

چین روز دوشنبه افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ را اعلام کرد که بر چشم انداز تقاضا در بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان سایه انداخت.

قیمتهای نفت جمعه گذشته پس از گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۱۵ ژانویه ۴.۴ میلیون بشکه رشد کرده است، با فشارهای کاهشی روبرو شده بودند.

طبق آمار شرکت بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا در هفته منتهی به ۲۲ ژانویه برای نهمین هفته متوالی افزایش یافت اما همچنان ۵۲ درصد پایینتر از مدت مشابه سال گذشته است.

به گفته استفن برنوک، دبیر نشریه بازار نفت شورک ریپورت، انتظار می رود شمار دکلها در هفته های آتی رشد بیشتری پیدا کند زیرا تولیدکنندگان در آستانه بهار تولیدشان را حداکثری کرده اند.

قیمتهای نفت در هفته های اخیر از کاهش تولید بیشتر عربستان حمایت یافته بودند. اما سرمایه گذاران به ازسرگیری مذاکرات میان آمریکا و ایران چشم دوخته اند که ممکن است برداشته شدن تحریمها علیه صادرات نفت ایران را در پی داشته باشد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت روز جمعه اظهار کرده بود صادرات نفت ایران در ماههای اخیر افزایش پیدا کرده و فروش فرآورده های نفتی به خریداران خارجی با وجود تحریمهای آمریکا به رکورد بالایی رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، اندونزی روز یکشنبه اعلام کرد گارد ساحلی این کشور نفتکش ایرانی ام تی هورس و نفتکش پانامایی ام تی فرِیا را به دلیل انتقال غیرقانونی سوخت بین دو کشتی در آبهای این کشور توقیف کرده است.

ایسنا