نیاز مبرم کشور به انسجام مدیران حوزه انرژی
نیاز مبرم کشور به انسجام مدیران حوزه انرژی
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: درحال حاضر ما بیش از هر چیزی در بخش انرژی، به انسجام مدیران این بخش نیاز داریم، اما در کنار آن به صرفه جویی در تابستان و زمستان و صادرات انرژی هم نیاز داریم.
نبض انرژی ، فریدون عباسی در نشست ستاد مدیریت سوخت نیروگاه ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی (گاز وبرق) که در مرکز پایش صنعت برق کشور برگزار شده بود، تصریح کرد: صرفه جویی در برق نباید تنها در تابستان مورد تاکید قرار گیرد، بلکه مصرف صحیح همواره و در زمستان هم باید مورد توجه و تاکید واقع شود.

وی با اذعان براینکه در صنعت برق تلاش‌های بسیاری صورت گرفته و راندمان نیروگاه‌ها براساس آمار موجود، در سطح مطلوبی قرار دارد، گفت: همچنان بهبود وجود دارد و به همین دلیل سازمان برنامه باید منابع مورد نیازبرای افزایش راندمان و کاهش تلفات را در اختیار صنعت برق قرار دهد، اما تا زمانی که راندمان نیروگاه‌ها تا حد ممکن افزایش باید؛ از زیرساخت‌های موجود به بهترین شکل استفاده شود.

عباسی در عین حال انسجام مدیران حوزه انرژی را از مهمترین ضرورت‌های کشور دانست و تاکید کرد: با وجود نیرو‌های متخصص در صنعت برق و موفقیت‌هایی که دربخش‌های مختلف کسب شده است، انسجام در میان مدیران انرژی بسیار ضروری است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که بین وزارتخانه‌های نیرو ونفت باید ارتباط خوبی برقرار باشد، افزود: سازمان محیط زیست نیز سازمان حساسی است و وظیفه پاک سازی محیط زیست را برعهده دارد که باید برای رفع دغدغه هایش با وزارت نیرو و نفت همراه باشد و پیش از مطرح شدن مسائل در رسانه‌ها و فضای مجازی باید در یک محیط آرام موضوعات بررسی شود.

عباسی خاطرنشان کرد: ما مجبور به صادرات گاز و گازوئیل هستیم تا برای کشور در آمدزایی کنیم، اما باید پیش بینی‌ها برای سوخت موردنیاز در زمستان انجام شود.

عباسی ادامه داد: در دستگاه‌های دولتی باید هزینه انرژی در ارزیابی مدیریت آن دستگاه وارد شود یعنی در دانشگاه‌ها باید کنتور و سیستم هوشمند نصب و مصرف انرژی آن‌ها کنترل شود به طوری که پیش از ورود کارمندان سیستم‌های گرمایشی فعال و تا یک ساعت مشخصی روشن باشند و پس از آن بصورت خودکار خاموش شوند.
وی با بیان اینکه همین میزان نیروگاه کشور برای تامین برق کافی است گفت: ما باید اجازه بدهیم تعمیرات نیروگاهی به موقع انجام شود شاید البته شاید درحال حاضر نیازی به نیروگاه جدید نداشته باشیم، اما وزارت نیرو باید آمادگی لازم را برای زمانی که نیروگاهی به هر دلیل از مدار خارج می‌شود داشته باشد.

عباسی افزود: صادرات برق باید برقرار باشد تا مراودات خوبی با دیگر کشور‌ها داشته باشیم نباید بخشی نگری کرد، زیرا این موضوع به ضرر ماست ما باید سوخت و برق بدهیم و کالای مورد نیاز کشور را دریافت کنیم.