رستم قاسمی: در فروش نفت به زنگنه کمک می‌کنم/ در سالهای ۹۰ و ۹۱ علیرغم تحریم ۳ جانبه ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروختیم
رستم قاسمی: در فروش نفت به زنگنه کمک می‌کنم/ در سالهای ۹۰ و ۹۱ علیرغم تحریم ۳ جانبه ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروختیم
وزیر سابق نفت گفت: در سال ۹۰ و ۹۱ که ما تحریم آمریکا، تحریم سازمان ملل و تحریم اروپا بودیم نزدیک به ۱۶۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت ایران در صد سال گذشته بود.

نبض انرژی ، رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بازدید از نمایشگاه نفت، پیشرفت های شگرفی را در برخی غرفه ها دیدم و این سطح از پیشرفت در بین شرکت های داخلی، مایه امیدواری است که بتوانیم صنعت نفت ایران را به طور واقعی ملی ببینیم.

وی افزود: بسیاری از صنعتگران در صنعت نفت ایران توانسته اند تهدیدهای تحریم را تبدیل به فرصت خودکفایی و توانمندی کنند.

* با وقوع پدیده تحریم، شرایط فروش نفت برای کشور، یک شرایط عادی نبود

وزیر سابق نفت  پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بابک زنجانی، تصریح کرد: بارها در خصوص بابک زنجانی نظر خود را اعلام کرده ام اما باز می گویم؛ در دوره غیر از تحریم، سالها شرکت ملی نفت ایران به صورت دولتی، نفت ایران را می فروخت؛ اما با وقوع پدیده تحریم، شرایط فروش نفت برای کشور، یک شرایط عادی نبود و امروز هم شرایط فروش نفت در تحریم، عادی نیست.

وی ادامه داد: ما زمینه هایی را درست نکرده بودیم که بخش های خصوصی قدرتمندی ایجاد شده باشند که بتوانند نفت کشور را در شرایط مختلف بفروشند؛ بابک زنجانی به عنوان یک خریدار در زمان تحریم ها، به شرکت ملی نفت مراجعه می کند و از شرکت های پوششی که بر اساس مجوز شورای عالی امنیت ملی ایجاد شده بود، برای خرید نفت اقدام می کند.

* بابک زنجانی بانکی را که LC ارائه داده بود خرید

قاسمی با بیان اینکه “معتبرترین سند معاملات تجاری دنیا LC است”، گفت: آقای زنجانی وقتی نفت را خریداری می کند، LC را از یک بانک ایجاد شده در خارج از کشور ارائه می کند که تا آن مقطعی که وی LC را به شرکت ملی نفت می دهد، بیش از 60 درصد مدیریت آن بانک متعلق به یکی از بانک های بزرگ کشور بود که اتفاقاً بیش از 70 تا 80 درصد اعتبارات وزارت نفت نیز در آن بانک بود.

وی افزود: آقای زنجانی پیش از سررسید، کل آن بانک را خریداری می کند و هم صاحب بانک و هم صاحب LC می شود.

* در همان دولت دهم زنجانی به دادگاه معرفی شد

وزیر سابق نفت اذعان داشت: همزمان، آن بانک هم تحت تحریم قرار می گیرد و اتفاقاتی که در ادامه رخ می دهد و در نهایت کل اقداماتی که انجام شد این بود که وزارت نفت، ایشان را ممنوع الخروج کرد، کارشناسانی سازمان دهی شدند که اموال ایشان را شناسایی کنند و همزمان با شناسایی اموال وی، اقدامات لازم در زمینه کارهای دادگاهی صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: درواقع در همان دولت دهم، ما ایشان را به دادگاه معرفی کردیم و نکته مهم اینجاست که کارهایی که می بایست در زمینه اقدامات قضایی صورت می گرفت، کاملا طبیعی است ولی مهم تر از آن بایستی برای بازگشت این پول کار می شد؛ پولی که وجود دارد و بایستی تلاش می شد این پول ها در کنار اقدامات قضایی، به کشور بازگردانده می شد.

* ارتفاع پرونده بابک زنجانی به یک متر رسیده/ هیچ یک از کارمندان نفت متهم نیستند

قاسمی با بیان اینکه “فکر می کنم ارتفاع پرونده بابک زنجانی یک متر باشد”، گفت: بیش از 25 دادگاه رسمی در این خصوص برگزار شد و این پرونده دست وزارت اطلاعات این دولت در هفت هشت سال گذشته بوده و من تحقیقاً عرض می کنم که هیچ یک از کارمندان نفت در پرونده بابک زنجانی متهم نیستند.

وی افزود: شرایط تحریم ریسک ها و مشکلات مربوط به خودش را دارد و همین الان هم وزارت نفت در حال تلاش برای فروش نفت است و حتما مشکلاتی پشت صحنه تلاش ها و اقدامات وجود دارد که آن هم یکی از ریسک هایی بود که در شرایط تحریم انجام شد.

* در سالهای 90 و 91 نزدیک به 160 میلیارد دلار نفت فروختیم

وزیر سابق نفت تصریح کرد: نکته مهم این است که در سال 90 و 91 که ما تحریم امریکا و تحریم سازمان ملل و تحریم اروپا بودیم نزدیک به 160 میلیارد دلار نفت فروخته شد که بالاترین فروش نفت ایران در صد سال گذشته بود و این اتفاق که در مورد بابک زنجانی افتاد هم در قوه قضائیه پرونده ای مشخص دارد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص فروش نفت گفت: همانطور که مهندس زنگنه در مجلس اعلام کردند که “آقای قاسمی نه تنها 90 درصد بلکه 100 درصد در کنار وزارت نفت هست”، ایشان درست فرمودند ما مدتی است که در خصوص بحث فروش نفت به وزارت نفت کمک می کنیم و بخش قابل توجهی از نفت کشور را داریم به روش هایی که وجود دارد می فروشیم.

تسنیم