انتقاد فعالان تولید پراکنده برق از اعمال سیاست های پریشان و انقباضی به جای تشویقی
انتقاد فعالان تولید پراکنده برق از اعمال سیاست های پریشان و انقباضی به جای تشویقی
صدر با بیان اینکه "ضریب نفوذ تولید پراکنده برق در برخی کشورهای پیشرفته به 60 درصد ظرفیت تولید برق آنها نیز می رسد"، گفت: الزام استفاده از کوچک مقیاس ها در ایران نسبت به کشورهای اروپایی جدی تر است و با وجود آنکه نیروگاههای مقیاس کوچک راه حل قطعی برای مشکلات راهبردی وزارت نیرو هستند، ولی متأسفانه وزارت نیرو نگاه راهبردی به این صنعت ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک گفت: سیاست های پریشان و انقباضی جای خود را به سیاستهای تشویقی داده است و نیروگاههای تولید پراکنده با این وضعیت عدم پرداخت مطالبات ورشکسته شده و تولید برق در برخی از نیروگاهها متوقف و خاموش شده است.

به گزارش نبض‌انرژی، سید احسان صدر، رئیس هیات مدیره انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نگاه مسئولان به صنعت برق باید تغییر کند و به این بخش نه بعنوان بخشی خدماتی بلکه بعنوان یک رونق دهنده به کل اقتصاد نگاه کنند.

وی افزود: وقتی به صنعت برق یک نگاه اقتصادی داشته باشیم، نه تنها هزینه تمام شده و قیمت کالا اهمیت می‌یابد؛ بلکه مفاهیمی مانند بازار برق، بازار بورس و .. نیز معنا پیدا می‌کند.

صدر با بیان اینکه “تامین منابع یا کمبود نقدینگی، همواره یکی از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران است”، گفت: این چالش در صنعت برق می‌تواند با توسعه CHPها، تا حد فراوانی مرتفع شود؛ زیرا میزان سرمایه بری این نیروگاه‌ها، نزدیک به 30 درصد از نیروگاه‌های بزرگ با راندمان مشابه کمتر است.

وی ادامه داد: نیروگاه‌های پراکنده (CHP) قادر هستند از طریق بازیافت حرارت و تبدیل آن به حرارت و برودت قابل استفاده، راندمان مصرف انرژی را تا 75 درصد افزایش دهند؛ نیروگاههای مقیاس کوچک در حال حاضر و در طی 10 سال گذشته، 1600 مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده اند و از همان سالها برای افزایش تولید برق خیز برداشتند اما موانعی بر سر راه این نیروگاهها باعث شد تا این وعده ها عملی نشود.

رئیس هیات مدیره انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک با بیان اینکه “یکی از معضلات دولت، توسعه شبکه برق کشور همزمان با افزایش مصرف برق است”، اظهار داشت: توسعه این بخش نیازمند صرف هزینه‌های فراوانی است که دولت در حال حاضر با توجه به تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی قادر به تامین آن نیست. بنابراین توسعه نیروگاه‌های پراکنده (CHP) می‌تواند بخش بزرگی از نیاز شبکه را بدون صرف هزینه‌های فراوان پاسخ دهد.

وی ادامه داد: 10 سال قبل وزارت نیرو مشوقی را برای نیروگاه‌های CHP در نظر گرفته بود و آن معافیت از پرداخت هزینه ترانزیت بود؛ اما هم اکنون نیروگاه‌های CHP بابت ترانزیت برق باید هزینه پرداخت کنند. اما بحث ما بر سر موضوعاتی است که به واقع باعث شده تا سرمایه گذاران نیروگاههای مقیاس کوچک که روزی با وعده های دولت، سرمایه های خود را وارد این بخش کردند به شدت به بانک ها بدهکار شوند.

صدر با اشاره به اینکه یکی از این موانع نرخ خرید تضمینی برق و تاخیر در پرداخت پول برق از سوی وزارت نیرو و توانیر است تاکید کرد: متاسفانه نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاههای مقیاس کوچک عادلانه نیست. نرخ های متفاوت خرید تضمینی برق از 250 تومان تا 520 تومان باعث شده تا برخی از نیروگاهها به شدت دچار مشکل شده و بعد از اتمام قراداد خود نیروگاههای خود را خاموش کنند.

وی گفت: قراردادهایی که بر اساس برنامه ششم توسعه بسته می شود هر کیلووات ساعت 520 تومان است و قراردادهایی که بر اساس برنامه پنجم بسته شده است هر کیلو وات ساعت از 250 تومان تا 300 تومان است.

صدر ادامه داد: متاسفانه مانع دیگری که باعث شده تا نیروگاههای مقیاس کوچک به شدت دچار مشکل شوند این است که پول برق به خزانه رفته و هر زمان که توانیر و یا وزارت نیرو صلاح می دانند پول برق فروخته شده را پرداخت می کنند. در حال حاضر 7 ماه است که پول برق نیروگاههای مقیاس کوچک از سوی توانیر پرداخت نشده و به حدود 2 هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس هیات مدیره انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک با تاکید بر اینکه در این شرایط که گفته می شود شبکه سراسری برق با کمیود برق مواجه شده و احتمال خاموشی وجود دارد گفت: اگر وعده های وزارت نیرو و دولت بابت حمایت از نیروگاههای مقیاس کوچک محقق می شد بدون شک امروز این مشکلات را نداشتیم.

وی افزود: اگر حمایت های لازم از نیروگاهای مقیاس کوچک صورت می گرفت الان به جای 1600 مگاوات باید سه برابر این عدد توسط این نیروگاههای مزبور ، برق تولید می کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد نیروگاه مقیاس کوچک از وزارت نیرو و توانیر طلب دارند گفت: 20 نیروگاه مقیاس کوچک از وزارت نیرو طلب دارند و از 7 ماه پیش بارها وعده داده شده است که این مطالبات پرداخت می شود اما متاسفانه هر بار به فراموشی سپرده می شود.

صدر با تاکید بر اینکه پیشنهادات خوبی توسط انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک به اتاق بازرگانی و برای تصویب به مجلس داده شده است تا این مشکلات برای همیشه برطرف شود گفت: چهار پیشنهاد الحاقی به لایحه بودجه 1400 ارائه شد و به دلیل دقیق بودن این پیشنهادات به راحتی در اتاق بازرگانی به تایید رسید و به مجلس برای تصویب و قانون شدن ارسال شد.

وی افزود: دو پیشنهاد مهم ما یکی مربوط به این بود که بندی در بودجه اضافه شود که بابت برق فروخته شده به شبکه سراسری برق ما از خزانه طلبکار شویم. چرا که وقتی پول برق به حساب خزانه واریز می شود توانیر و وزارت نیرو مشکلات عدیده ای دارند و این پول ها به نیروگاههای مقیاس کوچک با تاخیر طولانی پرداخت می شود.

رئیس هیات مدیره انجمن نیروگاههای مقیاس کوچک ادامه داد: وزارن نیرو امان این را ندارد که نرخ عادلانه برق را بدهد بنابراین پیشنهاد بعدی ما این است که به دلیل بالا بودن راندمان نیروگاه های مزبور و تلفات پایین تر نسبت به سایر نیروگاهها به ما پاداش عددی پرداخت می شود . ما اعلام می کنیم که ما این پاداش عددی را نمی خواهیم بلکه ما را در فروش برق به ماینرها آزاد بگذارند تا بخشی از هزینه ها جبران شود.

وی در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر چه میزان برق به ماینرها فروخته می شود؟ گفت: طبق آمارهای منتشر شده حدود 500 تا 600 مگاوات به شکل زیر زمینی به ماینرها انرژی فروخته می شود؛ پس اگر وزارت نیرو ما را آزاد می گذاشت می توانستیم با شناسایی ماینرها به راحتی هزینه های خود را جبران کنیم.

وی تصریح کرد: هزینه های احداث یک نیروگاه 10 مگاواتی 4 میلیون یورو است؛ اما سیاست های پریشان و انقباضی جای خود را به سیاستهای تشویقی داده است و این نیروگاهها با این وضعیت عدم پرداخت مطالبات ورشکسته شده و تولید برق متاسفانه در برخی از نیروگاهها متوقف و خاموش شده است.

صدر با بیان اینکه “ضریب نفوذ تولید پراکنده برق در برخی کشورهای پیشرفته به 60 درصد ظرفیت تولید برق آنها نیز می رسد”، گفت: الزام استفاده از کوچک مقیاس ها در ایران نسبت به کشورهای اروپایی جدی تر است و با وجود آنکه نیروگاههای مقیاس کوچک راه حل قطعی برای مشکلات راهبردی وزارت نیرو هستند، ولی متأسفانه وزارت نیرو نگاه راهبردی به این صنعت ندارد.