ادامه ساخت پروژه گازی تحریمی با وجود تاخیرها
ادامه ساخت پروژه گازی تحریمی با وجود تاخیرها
پس از تصویب شدن تحریمهای آمریکا، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته بود امیدوار است کار ساخت نورد استریم ۲ تا اوایل سال ۲۰۲۱ تکمیل شود.

کار ساخت پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ از روسیه به آلمان که در پی تحریمهای آمریکا نیمه کاره مانده بود، در بستر دریای بالتیک ازسرگرفته شد.

به گزارش نبض‌انرژی،

 مدیران این پروژه در بیانیه ای اعلام کردند که کشتی احداث لوله فورچونا در بستر دریا در حال تکمیل ۲.۶ کیلومتر از این خط لوله در منطقه اقتصادی انحصاری آلمان است.

سازمان مدیریت آبراهها و کشتیرانی آلمان به دریانوردان هشدار داد تا پایان ماه از نزدیک شدن به منطقه ساخت این پروژه اجتناب کنند و اعلام کرد لنگر انداختن یا صید ماهی در محدوده احداث لوله ها مجاز نیست.

کار ساخت این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری که صادرات گاز طبیعی روسیه به آلمان را دو برابر خواهد کرد، از اواخر سال ۲۰۱۹ پس از این که آمریکا بلوکه شدن داراییها و محدودیتهای ویزا برای شرکتهای مشارکت کننده در کار ساخت نورد استریم ۲ را تصویب کرد، معلق شده بود.

دولت دونالد ترامپ از آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای اتکا به روسیه برای تامین انرژی انتقاد کرده است. سایر کشورها شامل لهستان، اوکراین و کشورهای حوزه دریای بالتیک هم با این خط لوله مخالف بوده و می گویند مسکو از تامین انرژی برای اعمال فشار سیاسی استفاده می کند.

سفارت آمریکا در برلین پنجم دسامبر از دولت آلمان خواست ساخت این خط لوله را متوقف کند و به روسیه نشان دهد که دیگر رفتار بدخواهانه این کشور را نمی پذیرد.

شرکت دولتی گازپروم روسیه سهامدار عمده در پروژه نورد استریم ۲ است و گروههای وینترشال و یونی پر آلمان، شرکت هلندی-انگلیسی شل، انژی فرانسه و OMV اتریش هم در کار ساخت این پروژه مشارکت دارند.

روسیه وعده داده است با استفاده از منابع خود به رغم مخالفت آمریکا کار ساخت این پروژه را تکمیل کند. هنوز کار ساخت ۱۶ کیلومتر از این خط لوله در آبهای آلمان و ۶۰ کیلومتر در قلمرو دانمارک باقی مانده است.

روسیه که در ابتدا پیش بینی کرده بود کار ساخت نورد استریم ۲ را در اوایل سال ۲۰۲۰ به پایان می رسد، آمریکا را به استفاده از تحریمهای انرژی به عنوان سلاحی برای گشودن بازارهای جدید برای صنعت نفت و گازش متهم کرده است.

پس از تصویب شدن تحریمهای آمریکا، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته بود امیدوار است کار ساخت نورد استریم ۲ تا اوایل سال ۲۰۲۱ تکمیل شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نخستین فاز این پروژه که نورد استریم ۱ نام دارد، فعالیتش را در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد.